Macaristan-NATO Ukrayna konusunda anlaştı: 'Gerekli garantileri aldık' – Son Dakika Dünya Haberleri

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın Brüksel'de başlayacak NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde Macaristan'a sürpriz bir ziyarette bulundu.

Stoltenberg, toplantının ardından bir basın açıklaması yaparak, Başbakan Orban'la birlikte 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenecek NATO zirvesine ilişkin hazırlıkları ele aldı.

Stoltenberg zirveye ilişkin beklentilerini şöyle anlattı: “Müttefiklerin, NATO'nun Ukrayna'ya yönelik güvenlik yardımı ve eğitiminin koordine edilmesinde öncü bir rol üstleneceği konusunda hemfikir olmalarını bekliyorum. Ayrıca Müttefiklerin bu ülkeye askeri destek sağlamak için uzun vadeli bir mali taahhütte bulunmalarını da bekliyorum. Bu, öngörülebilirliği ve hesap verebilirliği sağlayacaktır. Ukrayna'nın ihtiyacı var.” Verimlilik sağlayacak” dedi.

Macaristan'ın bu konudaki uzun süredir devam eden tutumu konusunda Başbakan Orban'la anlaşmaya vardığını açıklayan Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Başbakan Orban, Macaristan'ın bu NATO çabalarına katılmayacağını açıkça belirtti ve ben de bu pozisyonu kabul ediyorum. Bugün Başbakan ve benim, Macaristan'ın Ukrayna'ya yönelik NATO desteğine katılmamasına ilişkin prosedürler üzerinde anlaşmaya vardığımız için mutluyum. Macar personeli bu faaliyetlere katılacak ve bunları desteklemek için hiçbir Macar fonu kullanılmayacak. Aynı zamanda Başbakan, Macaristan'ın bu çabalara karşı çıkmayacağına ve diğer müttefiklerin de buna tam olarak devam etmesine izin vereceğine dair bana güvence verdi. onaylanmış tüm NATO taahhütlerini yerine getirin.”

Bir gazeteciye göre Stoltenberg, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto'nun NATO'nun Ukrayna'ya yönelik uzun vadeli yardım planını görüşeceğini söyledi. “çılgın görev” Bunu bu şekilde tanımladığını hatırlayarak “Bir müttefik bu sözleri kullanırken NATO birliği nasıl korunabilir?” Soruya şu şekilde cevap verdi:

“Tüm NATO müttefikleri, Washington Anlaşması veya toplu savunma kapsamındaki güvenlik garantilerinin temel yükümlülüklerine uydukları sürece tüm NATO misyonlarına, operasyonlarına veya faaliyetlerine katılmak zorunda değiller. Bu nedenle, bugün Başbakan ve ben bu konuda hemfikiriz. Macaristan, diğer müttefikleriyle birlikte NATO'da Ukrayna'nın mali desteği ve koordinasyonu konusunda “Ukrayna'nın öncü rol oynamasına engel olamayacakları konusunda anlaştık.”

Bu bir leke “Macaristan, (Ukrayna'da) barışın en kısa sürede nasıl sağlanacağı sorusuna gelince çoğu NATO üyesi ülkeden farklı bir tavır sergiliyor. Macaristan'ın tepkisi diğerlerinden farklı.” değerlendirmesini yaptı.

Ülkesinin bu konuda NATO bünyesinde farklı kararlar alınmasını engelleme niyetinde olmadığını açıkça ifade ettiğini belirten Orban, şöyle konuştu: “Bugünkü toplantıda Genel Sekreterden askeri operasyonlara katılımın yalnızca gönüllü olması gerektiğini açıklamasını istedim.” dedi.

Orban, “Macar hükümetinin Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin tutumu çok açık. Biz çocuk değiliz. İllüzyon peşinde koşmaya değmez. Bu çok ama çok zor bir siyasi mesele.” değerlendirmesini yaptı.

Orban, Stoltenberg'den yeterli teminat alıp almadığı yönündeki soruya şöyle yanıt verdi: “Bölge dışı askeri operasyonlara katılmak zorunda kalmayacağız. Macaristan bunun için fon veya personel sağlamayacak ve Macaristan toprakları bu konuda herhangi bir müdahale için kullanılmayacaktır. Dolayısıyla gerekli garantileri aldık. .” o cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir