İnternetteki dezenformasyon sorunu Ankara'da düzenlenen panel ve sergiyle ele alındı ​​- Son Dakika İş Dünyası Haberleri

Ankara, internetteki dezenformasyon sorununa interaktif deneyimlerle dikkat çeken önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. 2016 yılından bu yana internetteki şüpheli bilgileri inceleyen, dijital okuryazarlık ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim faaliyetleri yürüten doğrulama platformu Teyit, Cam Oda: Yanlış Bilgi sergisiyle kullanıcıları dijital teknolojilerle ilişkileri konusunda eleştirel ve proaktif düşünmeye davet ediyor. 1 Haziran'da açılan bunu yaptı.

6 oturumluk atölye programının son adımı

İnsan hakları, teknoloji ve sivil özgürlükler gibi alanlarda çalışan Berlin merkezli uluslararası kuruluş Taktik Tech tarafından geliştirilen interaktif sergi The Glass Room, Memory Center tarafından Türkçeye çevrildi. Bilgilendirici posterler, video animasyonlar ve interaktif uygulamalar aracılığıyla sosyal medya ve internetin bilgiyle olan ilişkisini nasıl değiştirdiğinin araştırıldığı sergi, ziyaretçileri dijital alışkanlıkların vatandaşlar, seçmenler ve tüketiciler olarak kendilerini nasıl etkilediğini keşfetmeye götürdü.

Sergi, Teyit'in Mart ayından bu yana üniversite öğrencilerine dijital alışkanlıkları konusunda farkındalık kazanabilecekleri ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirebilecekleri bir alan sağlamak amacıyla yürüttüğü 6 oturumluk Doğrulanmış Bilgi Atölyeleri projesinin kapanış etkinliği olarak düzenlendi. dezenformasyon sorunu.

Açılış panelinde “Dezenformasyonun olmadığı bir internet” konusunu konuştuk.

ABD Büyükelçiliği'nin desteğiyle, Türk-Amerikan Derneği ConnectUSA American Corner Ankara ve Teyit işbirliğiyle gerçekleştirilen kapanış etkinliğinde panel ve sergi düzenlendi. Wikimedia Türkiye ekibinden Başak Tosun ve NewsLabTurkey strateji sorumlusu Ahmet Alphan Sabancı'nın konuşmacı olduğu panelin moderatörlüğünü Teyit'in kurucularından ve Yapay Gündem gazetesinin kurucusu Gülin Çavuş üstlendi.

Teyit Eğitim Programları Müdürü Esra Özgür, Türkiye'de bilgi ekosistemini geliştirmek için çalışan kurum temsilcilerinin dezenformasyonun olmadığı bir internetin mümkün olup olmayacağını tartıştığı panelde görüşlerini paylaştı. “Panelde Başak Tosun, dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden Wikipedia'nın başka bir internet için sunduğu örneklerden bahsederken, Ahmet Sabancı ise alternatif platformların bize neler vaat ettiğini anlattı. Başka bir İnternet'in, sosyal medya platformlarından bireylere, devletlerden teknoloji şirketlerine kadar pek çok aktörün aktif katılımını gerektirdiği vurgulandı. Katılımcılar, yanlış bilgi sorununun yaşanmadığı bir başka internet için şüphe gücünü koruyarak üretmenin ve paylaşmanın şart olduğunu hatırlattı.” dedi.

Beş günde 150 kişi ziyaret etti

Cam Oda: Yanlış Bilgi sergisinin açıldığı beş günde 150 kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten Esra Özgür, değerlendirmelerini şu ifadelerle tamamladı: “Sergi sadece dezenformasyon sorununa odaklanmak yerine, bilgi ekosisteminin sorunlarına ve internetin mevcut yapısına bütünsel bir yaklaşım getiriyor. Bunu doğrulamak amacıyla alternatifleri birlikte düşünmeyi öneren sergi doğrultusunda hazırladığımız interaktif sorular aracılığıyla katılımcılardan yapay zeka teknolojilerindeki gelişmelere ilişkin genel duygularını ve ekran başında geçirilen zamanın kararlarını ne ölçüde etkilediğini değerlendirmelerini istedik. Bu soruların, teknolojinin mevcut doğasına ve yanlış bilgi sorununa ilişkin deneyimlerimizi ve içgörülerimizi gözden geçirme fırsatı sunduğuna inanıyoruz. Teyit gibi biz de önümüzdeki dönemde farklı aktörleri bir araya getirerek dezenformasyon sorununa sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir