Elden kira uygulamasına geçildi

Düdenbaşı Mahallesi'nde yaşayan çocuklu çift Uğur ve Fatoş Kanık ile 5 yıldır yaşadıkları evin sahibi Ramazan Y. arasında kira artışı konusunda tartışma çıktı.

İddiaya göre Kanık ailesinin yüzde 25'lik artışını kabul etmeyen ev sahibi Ramazan Y., evin boşaltılmasını talep etti.

Bu anlaşmazlık nedeniyle ev sahibinin kendilerini sürekli rahatsız ettiğini ve evlerinin kapısının camını kırarak içeri girmeye çalıştığını iddia eden Kanık ailesi, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ev sahibi Ramazan Y., daha sonra kiracısından 5 yıldır ödeme alamadığını iddia ederek icra takibi başlattı.

Kanık ailesi kirayı bizzat ödediklerini ispatlayamadığı için mahkeme evin boşaltılmasına ve 60 bin liralık kiranın yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.


“Ev sahibi, eşi, kızı ve damadı evimize girdi”

Fatoş Kanık, Düdenbaşı Mahallesi'ndeki evde yaşamaya başladıklarında kirayı bizzat ödemek üzere ev sahibiyle anlaştıklarını söyledi.

Geçen yıl mart ayında yaşanan kira artışı nedeniyle ev sahibiyle anlaşmazlık yaşamaya başladıklarını belirten Kanık, şöyle konuştu: “Ev sahibi, eşi, kızı ve damatları evimize girdiler. Daha sonra şikayette bulunduk. Şikayetimizden bir süre sonra ev sahibi notere ihtarname çekerek icra takibi başlattık. Kirayı ödediğimizi “kanıtlayamadık” diye teyit ettik.


“Bizden aldıkları parayı alamadıklarını söyleyerek tekrar soruyorlar.”

Fatoş Kanık, şunları söyledi: “Mülk sahibi 5 yıldır evinde kira olmadan oturduğumuzu iddia etti. İcra mahkemesinde iki duruşma yapıldı. Mahkeme karşı tarafa 'Niye almadın' diye sormadı. 5 yıl kira aldınız, neden ilk yıl evin tahliyesi için icra davası açmadınız?' Bizim fikrimiz dikkate alınmadı, kirayı ödeyip ödemediğimiz de sorulmadı. Ödediğimiz kiranın karşılığında da 60 bin lira ceza verdiler. dedi.

Kanık, kiracılara bankadan yapılan açıklamalarla ödemelerin ev sahibine yapılması tavsiyesinde bulundu.

Uğur Kanık, saldırıya uğradıklarını, parmağındaki cam kesiği nedeniyle yaralandığını, kendilerinin de yeniden kira istenmesi nedeniyle mağdur olduklarını iddia etti.


“Borç yok, dava açacağız”

Kanık ailesinin avukatı Şafak Baysal, evin sahibi Ramazan Y, eşi RY ve kızı G.Ö. Kendisi ve damatları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, davanın devam ettiğini belirtti.

Bu yargılama devam ederken müvekkillerinin kolluk kuvvetlerinin şokuyla karşılaştıklarını belirten Baysal, şöyle devam etti:

“Suç duyurusumuzdan 3-4 ay sonra ev sahibi, '2018'den 2023'e kadar 5 yıl boyunca kira ödemediği' gerekçesiyle icra takibi başlattı. Müvekkilimin borcunu ödeyememesi nedeniyle tahliye gerçekleşti. 60 bin liralık borcu yasal faiziyle birlikte ödeyeceğiz. “Müvekkillerimin ev sahibiyle asıl sorunu kira borcu değil, kira artışının ev sahibi tarafından takdir edilmemesiydi. Negatif bildirim davası dediğimiz borçsuz davasına başvuracağız.”


Ev sahibi, karısının kiracı tarafından dövüldüğünü iddia etti

Ev sahibi Ramazan Y., kiracısı Uğur Kanık'ın evi tahliye ederken eşini dövdüğünü, kapı ve pencerelere zarar verdiğini iddia etti.

Kirayı nakit olarak almayı kabul etmeyen Ramazan Y, mahkemenin kendisine 5 yıllık kira ödemesine karar verdiğini kaydetti.

Ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan tartışma anları güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Mahkemeye sunulan görüntülerde, insanların kiracının dairesinin kapısına yaklaşarak sert bir cisimle cama vurduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir