DSÖ: Ukrayna'nın Kharkiv bölgesindeki çatışmalar 14.000'den fazla insanı yerinden etti

Habicht, Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ofisi'nin haftalık basın toplantısına çevrimiçi olarak katılarak, Ukrayna'daki mevcut sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kharkiv'de çatışmaların son iki haftada ciddi oranda arttığını hatırlatan Habicht, şöyle konuştu: “Sadece birkaç gün içinde 14 binden fazla kişi yerinden edildi ve yaklaşık 189 bin kişi hâlâ Rusya sınırının 25 kilometre yakınında yaşıyor. Devam eden çatışmalar nedeniyle ciddi risk.” Dedi.

Habicht, çatışmalar sırasında konutların ve sivil altyapının ciddi şekilde zarar gördüğünü, kritik enerji tesislerine yapılan saldırılar nedeniyle Kiev dahil tüm Ukrayna halkının elektrik kesintisi nedeniyle sorun yaşadığını vurguladı.

19 Mayıs'ta Kharkiv'e düzenlenen roket saldırısında 11 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını hatırlatan Habicht, 2022 yılının Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle her yıl ortalama 200 ambulansın hasar gördüğünü veya imha edildiğini söyledi.

Habicht, Ukrayna sağlık sisteminin önümüzdeki kış döneminde de işleyebilmesi için hazırlık yapılması gerektiğini de vurguladı.


Kharkiv bölgesinde çatışmalar yoğunlaştı

Ukrayna ordusunun son aylarda Rusya'nın Belgorod kentine roket saldırıları düzenlemesi üzerine, saldırılarda siviller hayatını kaybetmişti. Rusya, Kiev yönetimini “barbarca füze saldırısı düzenlemekle” suçladı ve Belgorod'daki saldırıların arkasında Batı'nın olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Kharkiv bölgesinde güvenli bir tampon bölge kuracaklarını belirterek, şu anda Kharkiv'i ele geçirme planlarının olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir