Çorum'da Yel Enerji'den 6 ay ücretsiz izin aldıktan sonra greve giden işçiler greve yeraltında devam edecek – Son Dakika Türkiye Haberleri

Alpağut Linyitleri'nde çalışan yeraltı kömür işçileri, DİSK/Dev Maden-Sen sendikasına üye oldukları için 6 ay ücretsiz izne ayrılmak zorunda kaldıkları için yer altına indiler. ODAŞ Grubuna bağlı şirketin çalışanları, işlerine dönene kadar ücretsiz izin kabul etmeme ve yer altına girmeme kararı alarak, sonuna kadar direneceklerini açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İŞSİZLİKLE TEHDİT ALTINDAYIZ”

“ODAŞ Grubuna bağlı Yel Enerji Elektrik Üretim Sanayi A.Ş. çalışanları olarak, Çorum İli Dodurga İlçesi Alpagut Köyü'nde bulunan yer altı kömür madeninde yaklaşık 7 yıldır çalışıyoruz. 25.08.2018 tarihinde tescili yapılmıştır. 2017 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesindeki Alpagut Dodurga Linyitleri arasında imzalanan rödovans anlaşmasıyla Yel Enerji şirketini bünyesine katarak kömür madenini işletmeye başladı.

Yaklaşık 150 kişinin çalıştığı işyerinde basit maaşın dışında herhangi bir ücret ödenmiyor. Yeraltı maden işçileri olarak kendi gücümüzle çalışmaya geliyoruz ve kendi yiyeceğimizi yanımızda getiriyoruz. Firma yetkililerine en temel faydalarımızı sorduğumuzda herhangi bir cevap bulamadık. Aralık 2023'te DİSK'e bağlı Dev.Maden-Sen'e üye olduk. Sendikamız 2 Şubat'ta Çalışma Bakanlığı'ndan olumlu yetki belgesi aldı. Ancak işveren mahkemeye itiraz etti ve hukuki süreç başladı. Dava, özellikle yetkili olmayan bir mahkemeye başvurularak uzatıldı. Bu dönemde işyerinde sendikalı işçilerin sendikasızlaştırılmasına yönelik politikalar uygulandı. Birçok arkadaşımız işveren temsilcileri tarafından sendikadan istifaya zorlandı. Sendikamız ilgililer hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 118. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulundu. Birlik ve beraberliğimiz bozulmadan işyerlerinde İSG ile ilgili bahaneler üretilerek işsizlikle tehdit edildik.

Şimdi Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi'nden gelen raporla 84'ü sendikalı 88 işçiyi 6 ay ücretsiz izne göndermeyi planlıyorlar. Rapor bize gösterilmiyor ve bir kopyası da bize verilmiyor. Raporda sözlü olarak verilen bilgiye göre yüzeyde çatlaklar var. Yeraltı madenciliğinde normal olduğu gibi şirketin ücret karşılığında satın aldığı 2017 yılında da bu çatlaklar mevcuttu. Bu tarihten itibaren şirket üretmeye devam ederken sendikalı olduğumuz için bizi ücretli izne çıkarmak istiyorlar. Aynı zamanda sendikasız 50 arkadaşımız da gizli çalışmaya devam ediyor ve bir kısmı da Fethiye'deki işletmenin inşaatına gönderildi. İşlemi yarıda kesmek mümkün değildir. Sendikalı işçilerin işyerinden çıkarılmasına yönelik süreç devam ediyor.

“Yetkilileri işyerlerindeki sendika baskısına son vermeye ve 6 ay ücretsiz izin baskılarına karşı bize destek olmaya çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir