Kurtulmuş: Ailenin içi boşaltılan toplumlar çökmeye mahkumdur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Özbekistan Yüksek Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva ile görüşmesinin ardından Özbek ve Türk medyasının sorularını yanıtladı.

Özbekistan ziyaretini nasıl değerlendirdiğini soran Kurtulmuş, atalarının vatanı Özbekistan'a gelmiş olmanın kendilerini rahatladığını, kendisine ve heyetine büyük bir misafirperverlik gösterildiğini söyledi.

Bugün güzel görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Kurtulmuş, bu toplantılarda Türkiye ile Özbekistan arasında son dönemde yaşanan ciddi yakınlaşmayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın kardeşçe başlattığı süreçte atılacak adımları kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını söyledi. Şevket Mirziyoyev. ve bu girişimlere parlamentoların desteği.

Kurtulmuş, “Yeni dönemde Özbekistan'daki reform çabalarının son derece ciddi sonuçlar vereceğini umuyoruz. Mirziyoyev'in 'üçüncü rönesans' dediği şey bilimde, sanatta, kültürde, edebiyatta, teknolojide ve inovasyonda güçlü bir Özbekistan'ın kurulmasıdır” dedi. ve bu çerçevede İslam'ı kurmaktır”. Medeniyetin üçüncü büyük acil durumuna hazırlık çabalarını takdir ediyoruz. Mesafeler uzak olsa da Türkiye ve Özbekistan halkları yeni dönemde de güçlü işbirliklerini sürdürecek. Parlamentolarımız, parlamenter diplomasinin tüm olanaklarını kullanarak iki hükümet arasındaki bu işbirliklerine destek verecek ve her alanda çabalarımızı artırarak, hep birlikte çok daha güçlü bir geleceği gerçekleştireceğiz. dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Özbekistan ile Türkiye'nin ilişkilerini her alanda artırmasının mümkün olduğunu, iki ülke arasında uluslararası ilişkiler açısından birlikte çalışmanın tarafların yararına olacağını söyledi.

Kurtulmuş, Türk dünyasının insan gücü potansiyeli, yer altı ve yerüstü kaynak potansiyeli, köklü tarihi, kültürel bağları ve büyük medeniyet birikimi nedeniyle önümüzdeki dönemde yeni bir güç merkezi olarak ortaya çıkmasının mümkün olduğunu ifade ederek, bunu hızlandırmak ve güçlü bir şekilde hazırlamak açısından canı gönülden çalışmak gerektiğini vurguladı.

Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Türk dünyasının birlik, beraberlik ve kalkınması, dünya barışına katkıdır. Orta Asya'dan Türkiye'ye, Balkanlara kadar bu geniş coğrafyada asla dünya barışına veya başkalarına zarar verecek bir gelişme değildir. 300 milyon insanın yaşadığı “turkuaz yay”.” “Bölgedeki güçlü varlık, dünyada yeni dengelerin yaratılmasına, dünya barışı ve refahının sağlanmasına katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesini yaptı.


“Ailenin toplumlarımızda hala çok güçlü bir yeri var.”

Kurtulmuş, Meclis sürecinde aile geleneklerinin korunmasına yönelik alınabilecek tedbirlere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Özellikle bizim toplumlarımızda aile hâlâ çok güçlü bir yere sahip. Onu güçlü bir şekilde korumamız ve geleceğe taşımamız gerekiyor. Çünkü ailenin içi boşaltıldığı toplumlar yıkılmaya mahkumdur. Bu nedenle ailenin yok olmasına asla izin vermemeliyiz. aile değerlerinin yok edilmesi ve cinsiyet nötrleştirme projeleri ve genç nesillerimizi bu tehlikeli eğilimlerden koruyun.” Milletvekilleri olarak sorumluluklarımız var. Dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şükür ki diğer ülkelerle, özellikle Batılı ülkelerle, Özbekistan'la, Türkiye'yle, Türk toplumlarıyla karşılaştırdığımızda, diğer toplumların hâlâ güçlü bir aile yapısı var. “Arkamıza yaslanıp 'Çünkü tehlike büyük, tehdit de büyük' ​​diyemeyiz. Sorumluluklarımızı üstlenmeli ve önlemleri uygulamalıyız.” vatandaşlarımızı, genç nesillerimizi koruyun ve aileyi bu tehdide karşı güçlendirin. İki parlamento arasında bu konuyla ilgili müzakereler muhtemelen yolumuzda bize yardımcı olacaktır.'


Parlamentolararası işbirliği süreci

Kurtulmuş, “Meclisler arası çalışma grubu oluşturulması konusunda toplantı yaptınız, nasıl çalışacak?” Soruya şu şekilde cevap verdi:

“TBMM hem yasama meclisine hem de senatoya birer temsilci veriyor ve önce birbirleriyle konuşuyorlar. 2017 yılında parlamentolarımız arasında imzalanan bir anlaşma var. Bu anlaşma güncelleniyor ve bundan sonra parlamentolar arasında neler yapılabilir. tartışılıyor ve biz üç parlamento başkanı bir araya geliyoruz.” “Geleceğiz, tartışacağız ve karar vereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir