Başköy'de 'Dede Helvası' geleneğinde helva şifa olsun diye yenirdi – GÜNDEM

Nilüfer'in Başköy ilçesinde 1926 yılından bu yana düzenlenen geleneksel toplantı “Dede Helvası” yoğun katılımla gerçekleşti. Birlik ve beraberliğin yaşandığı etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir de katıldı.
Nilüfer'in Başköy ilçesi sakinlerinin geleneksel olarak düzenlediği “Dede Helvası” etkinliği bu yıl da büyük ilgi gördü. 1924 yılında Selanik'in Krifçe köyünden mübadele nedeniyle göç edenler; Hastalıklara şifa amaçlı helva dağıtımı 98 yıldır gelenek haline gelerek devam ediyor Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, eski Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan, Nilüfer Kaymakamı Murat Süzen, Nilüfer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri katıldı Dede Helvasında. Başköylülerin bu yıl da kesintisiz sürdürdüğü etkinlik, Müdür Ali Osman Aydın, Nilüfer İlçe Jandarma Komutanı, Jandarma Üsteğmen Erdal Akbaş, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey, Nilüfer Belediye Meclis Üyeleri, Başköy Muhtarı ile devam etti. Recep Uslu ve çevre mahallelerin ileri gelenleri, gaziler. ve mahalleden vatandaşlar katıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, 98 yıllık geleneğin yaşatılmasının çok değerli olduğunu belirterek, bu tür etkinliklerin birlik ve beraberliği güçlendirdiğini söyledi.
Toplantıda mevlid okunup duaların ardından konuklara pilav ve helva ikram edildi. Pek çok kişi pilav ve helvayı afiyetle yerken, sağlık, bereket ve bereket için de dua etti. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir