Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında Avrupa yönetiminin başına getirilecek pozisyon için Draghi'nin adı da tartışılıyor

Yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde AB'de yeni dönemin nasıl şekilleneceğine ilişkin tartışmalar sürüyor.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre Draghi, dün Brüksel'de düzenlenen sosyal haklar konferansında yaptığı konuşmayla dikkat çekti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in AB ekonomisinin ABD ve Çin ile nasıl rekabet edebileceğine ilişkin bir rapor hazırlamasını istediği Draghi, dün yaptığı konuşmada şunları söyledi:


“Bugünün ve yarının dünyasına uygun bir AB'ye ihtiyacımız var. Raporumda önerdiğim şey radikal bir değişim. İhtiyacımız olan da bu. Dünyanın geri kalanındaki değişimler nedeniyle siyasi uyumun tehdit altında olduğunun farkında olmalıyız. Yeniden -Rekabet gücümüzü oluşturmak tek başına ya da tek başına bir zorunluluktur.” Bu, birbirimizle rekabet ederek başarabileceğimiz bir şey değil, AB olarak daha önce yapmadığımız bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor.”

Draghi'nin AB'nin geleceğine ilişkin sözleri İtalyan basınında geniş yankı bulurken, La Stampa gazetesi “Draghi sahada” manşetini yayınladı.

Gazete yazısında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban da “AB içinde Draghi'yi hedefleyenlerin cephesi genişliyor” yorumunu yaparken, Draghi karşılaştırmalarında da olumlu bir yaklaşım sergiledi ve bir soruya şu yanıtı verdi: şöyle diyor: “Draghi'yi seviyorum. O başarılı.” Şu şekilde cevap verdiğini belirtmek gerekir.

Gazetede yer alan bir başka haberde Draghi'nin Avrupa Komisyonu başkanlığına gelme ihtimalinin Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin desteğine bağlı olduğu belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu'nun bir sonraki başkanlığına adaylar arasında 76 yaşındaki Draghi'nin yanı sıra eski Portekiz başbakanı Antonio Costa ve mevcut ECB başkanı Christine Lagarde de yer alabilir.

Mario Draghi, 2011-2019'da Avrupa Merkez Bankası Başkanı, 2021-2022'de ise İtalya Başbakanıydı.

AB'nin siyasi geleceğinin ana hatlarıyla belirleneceği Avrupa Parlamentosu seçimleri 6-9 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir