Zelenski ihtiyaçları sıraladı: Bunlar durumu değiştirebilir – Son Dakika Dünya Haberleri

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, savunma bakanları düzeyinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Ukrayna-NATO Konseyi toplantısında konuştu.

Rusya'nın sürekli olarak Ukrayna'nın çeşitli şehirlerine saldırdığını belirten Zelenski, bu yılın başından bu yana aralarında hipersonik füzelerin de bulunduğu 1.200 civarında füzenin fırlatıldığını ve Ukrayna topraklarına 1.500 insansız hava aracının (İHA) gönderildiğini söyledi.

Zelensky, “Kharkiv, Odessa, Sumy, Chernihiv, Mykolaiv, Kherson ve Dnipro şehirlerinin Rus teröristlere karşı sağlam bir koruma sistemi yok. Ben bu konuşmaya hazırlanırken sadece Ukrayna limanını değil, birçok füzeyi vurdular. Altyapının yanı sıra Singapur'un yapıları da “yaptı” dedi.

Rus ordusunun hava avantajına sahip olduğunu, Ukrayna'nın ise imkanlarının kısıtlı olduğunu kaydeden Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Savunma için en az 7 Patriot ve benzeri hava savunma sistemlerine ihtiyacımız var. Bunlar pek çok hayat kurtarabilir ve gerçekten durumu değiştirebilir. Sizde (NATO) bu sistemlere sahip olunması gerekiyor. ortakların kendi güçlerinden korkması çok saçma. Askerlerimizin ellerinde ne kadar uzun menzilli silahlar olursa barış da o kadar yakın olacaktır. Karada uzun menzilli füzelere ve toplara şiddetle ihtiyaç var. İlk satır. Rus Hava Kuvvetlerini yenmek için yeterli uçağa ihtiyacımız var.”

İran'ın geçtiğimiz hafta sonu İsrail'e düzenlediği saldırıya değinen Zelenski, saldırının önlendiğini ve bunun NATO'nun Orta Doğu'daki hava savunmasının etkinliği sayesinde mümkün olduğunu söyledi.

NATO'nun ittifak üyesi olmayan İsrail'i desteklediğini kaydeden Zelenski, bu durumda NATO'nun savaşa müdahil olmadığını ve taraf olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir