Yılbaşı çikolatası ve şekeri alırken sahte ürünlere dikkat edin

Bayramda tatlı, çikolata, lokum gibi yiyecek ve atıştırmalık satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulara değinen sektör temsilcileri, taklit ve tağşişli ürünlerden uzak durulması uyarısında bulundu.

Şekerleme Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz, Ramazan Bayramı yaklaşırken her yıl olduğu gibi bu yıl da en sevilen ürünler arasında çikolata ve şekerin yer aldığını söyledi.

Türkiye'de tatillerde en çok çikolata ve tatlı tüketildiğine dikkat çeken Kopuz, yılbaşı alışverişinde çikolata ve tatlıların en çok tercih edildiğini, ardından lokumların geldiğini söyledi.


“Ambalajlı ve markalı ürünler tercih edilmelidir”

Şemsi Kopuz, Türkiye'de kişi başına yıllık ortalama çikolata tüketiminin 1,5-2 kilogram olduğunu, ülkenin çikolata tüketiminde ilk 10 ülke arasında yer aldığını ancak bu yıl fiyat artışı nedeniyle satışlarda büyük bir artış beklemediklerini söyledi. .

Kopuz, şöyle konuştu: “Daha önce bayramlarda komşular, arkadaşlar birbirini ziyaret ederdi. Artık misafir alma ve ziyaretler azaldı, sadece yakın akrabalar birbirini ziyaret ediyor. Dolayısıyla bayram emsallerine göre ciddi bir satış artışı beklemiyoruz. Çünkü bu durum alımları azaltıyor ve sektöre de yansıyor.” dedi.

Tüketicileri şeker ve çikolata satın alırken sahte ve katkılı ürünlerden uzak durmaları konusunda uyaran Kopuz, “Tüketicilerin şeker ve çikolata alırken ambalajlı ürün satın almasını ve markalı ürünleri tercih ederek marka duyarlılığını dikkatli bir şekilde korumasını öneriyoruz.” dedi.


“Hediyelik olarak madlen çikolata tercih edilir”

İstanbul Şekerciler, Pastaneler, Helvacılar, Tatlıcılar ve Şekerlemeciler Odası Başkanı Aykut Şener, bayram için alınan hediyelik çikolata ve tatlıların satışlarının artmaya başladığını söyledi.

Bu dönemde en çok tercih edilen hediyenin çikolatalı madelein olduğunu belirten Şener, şöyle konuştu: “Tüketiciler tatlı gibi ürünleri marketlerden almayı tercih ediyor. Şekerlemelerde şeker satışlarımız neredeyse yüzde 10 civarında.” dedi.

Bayrama kadar satışların artarak devam etmesini beklediklerini kaydeden Şener, “Hem yurt içinden hem de yurt dışından gelenler var. Bu hafta sonu bizim tatil haftamız.” dedi.

Şekerleme, çikolata, lokum gibi açıkta satılan ürünlerle mücadelenin sürdüğünü vurgulayan Şener, tüketicilere tanınmış yer ve markalardan ürün almalarını tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir