Van'ın ilk kadın patronu dört dönemdir mührünü kimseden kaybetmedi – Son Dakika Türkiye Haberleri

İpekyolu ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşayan iki çocuk annesi Tanrıtanır, “Kadın şef olamaz” atasözüne karşı çıkarak 2009 yılında şefliğe aday olmuştu.

Şehrin ilk kadın muhtarı seçilen ve mahalle halkının takdirini kazanan Tanrıtanır, rakiplerini iki dönem daha geride bırakarak seçimleri kazanmayı başardı. Tanrıtanır, geçtiğimiz günlerde 31 Mart yerel yönetim genel seçimlerinde erkek rakibini geride bırakarak yeniden başkan seçildi.

Yıllardır görev yaptığı mahallenin “Leyla Kardeşi” olarak anılan Tanrıtanır, müdür odasına gelen mahalle sakinlerinin tebriklerini kabul ediyor.

Hayata geçirmeyi düşündüğü yeni projelerin hazırlıklarına şimdiden başlayan Tanrıtanır, 2009 yılında mahallenin sorunlarını çözmek için koştuğunu ve Van'ın ilk kadın muhtarı seçildiğini hatırlattı.

“Algıları değiştirmek istedim”

30 yıldır mahallede yaşadığını anlatan Tanrıtanır, şöyle konuştu:

“Patron olmadan önce iş kadınıydım. Bir kadın olarak mahallede sorunlarla karşılaştığımda sürekli olarak mevcut patrona aktarırdım. Patronumuz mümkün olduğu kadar sorunları çözmeye çalıştı ama ben gelince yetmediğini gördüm, onun rızasıyla baş aday oldum. Ataerkil yönetimin yüksek olduğu bir bölgede yaşıyoruz. İlk başvuru sürecimde 'Kadınlar' dedim. “'Yapamam' sözünü sık sık duydum. Muhtar ol.'” Amacım bu algıyı değiştirmekti. Seçimleri kazandıktan sonra yaptığım işlerle ve yaptığım hizmetlerle değerimi sınadım. Ayrıca kadınlara yönelik yapılan söylemleri de çürüttüm.”

“HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

İlk seçildiği 2009 yılından bu yana mührünü kimsenin önünde kaybetmediğini belirten Tanrıtanır, 31 Mart'ta yeniden seçilmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Bu seçimde tek rakibi olduğu için iyi bir yargılama geçirdiğini belirten Tanrıtanır, şöyle konuştu:

“Birbirimizi kırmadan seçimleri tamamladık. Destek veren, desteklemeyen herkese teşekkür ediyorum. Önümüzdeki 5 yılda yarım kalan projelerimizi tamamladık ve yeni işler için kolları sıvadık. Birçok işimiz var. Kadın ve çocuklara yönelik çeşitli projelerimizi hayata geçirmek için birlikte çalışacağız “İnsanları sevdiğinizde, müdürün odasına gelenleri geri çevirmediğinizde, çağrılara cevap verdiğinizde, vatandaşların yüreklerine dokunduğunuzda sizi takdir ediyorlar. . Zaman geçtikçe mahallenin “Leyla ablası” olarak görülmeye başlandım. Buna çok sevindim.”

“MAHALLEMİN BİRÇOK BOZUKLARINI TAMAMLADI”

Tanrıtanır'ı tebrik etmeye gelen mahalle sakinlerinden Güldane Yanger, şunları söyledi: “Leyla muhtar olmadan önce mahallemizde tek bir sokak lambası bile yoktu, mahallenin birçok eksiği vardı. Leyla Hanım muhtar olunca mahalleyi doldurdu. Mahalledeki birçok boşluk var. Mütevazı bir şefimiz var, ihtiyaç sahibi ailelerle ilgileniyor. Başarısı beni mutlu ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

“ÖRNEK OLUŞTURDU VE KADINLARA CESARET VERDİ”

Hatuniye Mahalle Muhtarı Turgut Külay, şunları söyledi: “2009 yılından bu yana görev yapan liderimiz Leyla, mahallesinde güzel hizmetler yaparak adını ülke çapında duyurdu. Yaptığı güzel çalışmalar sayesinde 4 dönem şeflik yaptı. Bir örnek oluşturdu ve birçok kadına cesaret verdi.” “Bundan sonra şehirdeki kadın liderlerin sayısı arttı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir