Van'da gösteri ve toplantılara geçici yasak

Valilik açıklamasında, 6564 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine uygun olarak kent genelinde gösteri yürüyüşleri, açık hava toplantıları ve kapalı mekanlar gerçekleştirileceği belirtildi. 2911 sayılı Valilikçe uygun görülenler hariç. 3 Nisan'dan başlayarak 17 Nisan dahil 15 gün süreyle Kaymakamlık yetkililerine iletilir. Toplantılarının yasak olduğu açıklandı.

Valilik ve Kaymakamlık yetkililerince uygun görülenler saklı kalmak kaydıyla basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması, imza kampanyalarının düzenlenmesi, bildiri dağıtımı ve her türlü bildiri dağıtımı gibi faaliyetler 6666 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili hükümleri uyarınca protesto eylemi yapılması. 5442. Aşağıdakiler arasında yasak olacağına dair beyanda:


“Belirlenen tarihler arasında, ilimizin, ilçelerimizin veya çevre illerin güzergâhını kullanarak, bireysel veya toplu olarak yasa dışı eylem ve faaliyetlere katılabilecek kişi ve grupların, her türlü faaliyete katılımını engellemek amacıyla, Yukarıda belirtilen gönderilerde belirtilen hususlar 5442 sayılı İl Özel İdaresinin sorumluluğunda olacaktır. Kanunun 11. maddesinin c) bendi hükümleri uyarınca Valilikçe bu kişilerin ilimize girişine izin verilmemesi kararı alınmıştır. ve ilçelerimizde ve bu yerlerden bireysel veya toplu çıkışlar.”

Bitlis Valiliği'nden yapılan açıklamada, “Van Valiliği, 3 Nisan'dan 17 Nisan'a kadar 15 gün süreyle Van ili coğrafi sınırları içerisinde tüm etkinlikleri yasaklamış olup, il dışından giriş ve çıkışlara izin verilmeyeceği belirtildi.” Bu etkinliklere katılımın engellenmesi İlimizden Van ili ve mahallelerine kadar “Seyahat eden vatandaşlarımız yasak kararına uygun hareket etmek zorunda kalacaklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir