Türkiye'den fıstık ihracatı 73,8 milyon dolar

2023 yılında 96 ülkeye 151 milyon 568 bin dolar değerinde yer fıstığı ihraç edildi.

Geçen yılın Ocak-Mart döneminde yer fıstığı ihracatından 24 milyon 250 bin dolar gelir elde edilirken, bu yılın aynı döneminde bu rakam 73 milyon 790 bin dolara çıktı.

İtalya, Türkiye'nin en çok fıstık ihracatı yaptığı ülkelerin başında geliyor. Bu yılın ilk üç ayında 69 ülkeye fıstık ihracatı yapan Türkiye, bu yılın ilk çeyreğinde İtalya'ya 12 milyon 145 bin dolarlık fıstık sattı.

Yer fıstığı ihracatında İtalya'yı 11 milyon 835 bin dolarla Almanya ve 9 milyon 116 bin dolarla Irak takip etti.


İhracat verileri bizi sevindirdi

Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsa Kızıldemir, yılın ilk döneminde fıstık ihracatında yaşanan büyük artışın olumlu olduğunu söyledi.

Yer fıstığının en çok yetiştirildiği Şanlıurfa ve Gaziantep'te çiftçiler tarafından “yeşil altın” olarak nitelendirildiğini belirten Kızıldemir, şöyle konuştu: “Yer fıstığı ülkemiz için stratejik bir üründür. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan yer fıstığı, gelir sağlamaktadır. Üreticilerine, sanayicilerine ve ihracatçılarına ekonomik getirileri ile katkı sağladıklarını belirterek, “İlk çeyrekte ihracat rakamlarından memnun kaldık ve yeni sezon fıstık hasadının yıl ortasına doğru yapılmasıyla bu rakamların çok daha yukarılara çıkacağına inanıyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir