Tarihin akışını değiştiren rekabetler: Yüzyılların en uzun ve en yoğun savaşları – Son Dakika Hayat Haberleri

Geçmişin en azılı rakiplerinden bazıları bugün sadık müttefiklerdir; Bazı şeyleri düzeltmek sadece birkaç yüz yıl ve birçok savaş aldı. İşte, Tarihin akışını değiştiren rekabetler…

İNGİLTERE VE FRANSA 700 YILDIR SAVAŞTI

İngiliz-Fransız savaşları 12. yüzyılda başladı ve Napolyon'un düşüşüne kadar durmadı. İlk çatışmalar, İngilizlerin kuzey Fransa'daki Normandiya'yı ele geçirmesini içeriyordu ve oradan tırmandı. Fransa, İskoçya'nın uzun vadeli bir müttefikiydi ve krallığın İngiltere'den bağımsızlığının korunmasına yardımcı oldu, bu da İngiltere'nin tüm gücünü her iki düşman üzerinde yoğunlaştırmasını engelledi.

AKDENİZ'E HAKİMİYET İÇİN ROMA VE KARTACA SAVAŞLARI

Romalılar Akdeniz'e “Mare Nostrum” (“bizim denizimiz”) adını verdiler, ancak bu deniz ancak Kartaca'nın neredeyse eşit gücüyle yapılan bir çatışma üçlemesinden sonra onların oldu. Üç savaştan ilki, esas olarak Sicilya'da ve denizde gerçekleşen, 23 yıl süren geniş kapsamlı bir çatışmaydı. Başlangıçta Romalılar deniz savaşı konularında oldukça bilgisizdiler ve Kartaca'nın deneyimli denizcileri kendilerine karşı gönderilen Roma filolarını parçaladılar. Önemli bir yenilik olan corvus, Romalıların Kartaca gemilerine kolayca binmesine ve onları yenmesine olanak sağladı.

RUSYA İLE OSMANLI 500 YIL BOYUNCA SAVAŞTI

Geniş Avrasya imparatorlukları olarak Rusya ve Osmanlılar, geniş topraklarının kenarlarında her zaman birçok düşmana sahip olacaklardı. 16. yüzyıldan Birinci Dünya Savaşı'na kadar çok az rekabet onlarınki kadar yoğundu.

İmparatorluklar toplamda 12 savaş yaptı ve Rusya ikisi hariç tüm çatışmalardan galip çıktı. İki Osmanlı zaferi daha büyük ayaklanmaların parçası olarak geldi; Bunlardan biri, Rusların Avrupa'nın yarısıyla savaş halinde olduğu Büyük Kuzey Savaşı sırasında meydana geldi. Osmanlılar olumlu bir anlaşma yaparak 1711'de savaşı durdurdu. Osmanlı'nın Ruslara karşı ikinci zaferi, Kırım Savaşı sırasında İngiltere ve Fransa'nın müttefiki olarak elde edildi. Rusya'nın yayılmasından endişe duyan İngiliz ve Fransızlar, Ruslara karşı mücadele eden Osmanlılara yardım etmek için yüzyıllardır süren düşmanlığı bir kenara bıraktılar.

RUSYA İLE POLONYA BİN YILDIR ANLAŞMAZLIK İÇİNDE

Rusya'yı nasıl tanımladığınıza bağlı olarak, Rusya ile Polonya arasındaki ilk çatışmalar 10. ve 11. yüzyıllara ve Polonya Dükalığı ile Kiev Rusları arasındaki mücadelelere kadar uzanıyor. Polonya-Litvanya Topluluğu'nun Livonya Savaşı'na katıldığı 16. yüzyılın sonlarına doğru düşmanlıklar yeniden arttı.

Rusya, 17. yüzyılın başlarında, yerinde bir şekilde Sorunlar Zamanı olarak adlandırılan özellikle zor bir dönemden geçerken, İngiliz Milletler Topluluğu, hepsi de Dmitry adında bir prensin öldürüldüğünü iddia eden Rus tahtına talip olan bir dizi kişiyi destekledi. Romanov hanedanının kurulması ve huzursuzlukların sona ermesinden sonra durum değişti ve Ruslar saldırıya geçti.

HABBURG İLE OSMANLI 265 YIL SAVAŞTI

Habsburglar ve Osmanlılar modern dünyanın en güçlü iki varlığıydı. Habsburglar, Kutsal Roma İmparatorluğu'nu ve kıtadaki birçok monarşiyi boğarak Avrupa siyasetine hakim oldular. Osmanlılar birçok küçük Türk beyliğinden birinden doğmuş, Bizans İmparatorluğu'nu devirmiş ve 15. yüzyılda Güney Avrupa'ya doğru genişlemişlerdir. Macaristan'ın fethi ile Müslüman Osmanlılar, Katolik Habsburgların eşiğine geldi. Bu hesaplaşmanın gerçekleşmesi 2 buçuk asırdan fazla zaman alacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir