Taksiciye 'kaldırımla' saldırdı, ifadesi ortaya çıktı: 'Çantada gofret var sanıyordum' – Son Dakika Türkiye Haberleri

Duruşmada taksi şoförü Selim Keleş, tarafların avukatları ve hazırlanan iddianamede “silahla yağmalamaya teşebbüs” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen tutuklu sanık AT hazır bulundu. Hakkında İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

“İÇERİDE TAŞ OLDUĞUNU BİLMİYORUM”

Duruşmada söz hakkı tanınan tutuklu sanık AT, şunları söyledi: “Ailevi sorunlarım vardı. Bildiğim bir yere gidip içki içtim. Bir süre sonra eve gitmeye karar verdim. Taksi gördüm. Her akşam oğluma çikolata ve gofret alıyordum ve bunları taşımak için her zaman yanımda bir çantam vardı. Alkolden midem bulanıyordu ve araçtan inmek istedim. Taksici durdu, istedim. durdurmak için evimin yakınında değildi. O anda taksi şoförü arkasını döndü ve küfür ettiğini sandım.

Oğluma aldığım çikolata paketini cebimden çıkarıp ona vurdum. Çantanın ağır olduğunu bilmiyordum. Çantanın gofret ve çikolata içerdiğini sanıyordum ama içinde taş olduğunu bilmiyordum. Elimden düşen çantayı aldım. Ama anlamadım. Taksiden başka bir şey almadım.

Bu sırada elimdeki kanı fark ettim. Korku ve panik içinde kaçtım. Babamın ve amcamın yıllardır taksi şoförlüğü yaptığını hatırladım. Tutuklanmamdan 3 ay öncesine kadar taksi şoförlüğü de yapıyordum. Üzgünüm. Oraya koştum, taksi şoförü uzaklaşıyordu. Islık çaldım ama durmadı. Bana kalsa bu durumda kalmazdım. Kazanın şokunu atlatamadım. Eve gittim ve eşime yaşadıklarımı anlattım. Sarhoş olduğum için bana inanmadı. Ertesi gün polis beni yakaladı. “Mahkemenizden Selim amcadan, eşinden ve oğlundan özür dilerim” dedi.

“YA ÖLDÜM YA DA FELÇ OLACAĞIM”

Mahkeme başkanının kendisine söz verdiği Taksi şoförü Selim Keleş “1992'den bu yana taksi şoförlüğü yapıyorum. Her şey kameraya yansıdı. Gediz'e gideceğini söyledi, bilet fiyatını sordu. Daha sonra Saat Kulesi'ne gitmek istediğini söyleyince ben de söyledim” dedi. 150 TL yazabileceğini söyledi. Taksinin arka koltuğuna oturdu. Sağa git, sola git gibi komutlar verdi. Sonra beni karanlık bir sokağa yönlendirdi. Bir tarafta yüksek bir duvar, diğer tarafta yüksek bir bina vardı. diğer. Bu durumlarda durup aracın iç aydınlatmasını açıyoruz. Eğer çantayı almasaydım ölecektim ya da felç olacaktım. Daha sonra çanta taksinin içine düştü ve bu sefer bana çarpmaya başladı. Kendimi korumaya çalıştım.

O sırada elini pantolonumun yan cebine soktu. Cebimden bir şey almasını engellemek için elimi ona tuttum. Benden hiçbir şey alamayacağını gördü ve arka kapıdan kaçtı. Daha sonra dışarı çıkıp birkaç adım attım. Daha sonra tüm bunların planlandığını ve belki daha fazla kişinin karıştığını düşünerek arabama bindim ve korkuyla uzaklaştım. Kan kaybından hastalandım ve hizmetçimden yardım istedim. Hastaneye kaldırıldım. Kimse taşları yanındaki çantaya koymuyor. Planlanmıştı. Eğer kendimi korumasaydım beni öldürecekti. “Şikayet ediyorum” dedi.

Selim Keleş'in avukatı Sıtkı Hasan Söylemezoğlu, sanığın kasten öldürmeye teşebbüs suçundan yargılanmasını talep etti. Olayın görüntüleri kendisine gösterilen sanık AT, şunları söyledi: “İkinci kez vurmadım. Kemerle oynamadım. Pişmanım. Uygun görülürse adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını istiyorum. yargısal denetim”. Sanık avukatı Ali Ertan Akgül ise şunları söyledi: “Bizim kanaatimizce, eylemde yağma suçunun unsurları mevcut değildi. Biz kanaatimizce, davanın bu haliyle zarar kapsamında değerlendirilmesini istiyoruz.”

Duruşmanın ardından İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, mahkeme önünde açıklama yaptı. Anık, açıklamasında şunları söyledi: “Yaşanan olaydan dolayı Selim kardeşimizin davası devam ediyor. Ona destek olmaya geldik. Bu davanın takipçisi olacağız. Zaten Oğuz Erge'de de böyle bir durum yaşanmıştı. İşte bu noktada kameranın avantajları ön plana çıkıyor. Umarım bir daha hiçbir arkadaşımızın başına böyle bir olay gelmez” dedi.

NE OLDU?

Kaza, 10 Ekim 2023 günü saat 22.00 sıralarında Halide Edip Adıvar Caddesi üzerinde meydana geldi. AT, Karabağlar Mahallesi'nde 35 T 5656 plakalı taksiyle otobüs durağında bekleyen Salim Keleş'in aracına binerek, Buca İlçesi'ne gitmek istediğini söyledi. Keleş, Buca ilçesinin Gediz ilçesine yaklaştığı sırada müşteriyi cebindeki parayı kendisine vermesini söyleyerek tehdit etti. Keleş'in direnmesi üzerine daha sonra adı AT olduğu ortaya çıkan şüpheli, yanındaki kaldırım taşıyla saldırarak gasp etmeye çalıştı. Çatışmanın ardından saldırgan kaçarken, aldığı darbelerden yaralanan sürücü Keleş ise taksiyle Buca Seyfi Demirsoy hastanesine gitti. Tedavi gören Keleş'in ifadesi doğrultusunda polis soruşturma başlattı. Polis, aracın kamerasına kaydedilen görüntüleri inceleyerek saldırganın AT olduğunu belirledi. Görüntülerde AT'nin kaldırım taşıyla sürücüye defalarca vurduğu, taksici Keleş'in direnmesi üzerine araçtan inerek para almadan kaçtığı görüldü. Adresine yapılan polis baskınında yakalanan AT, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Saldırgan AT, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mahkeme sanığın tutukluluğunun devamına karar verirken, ikinci duruşmanın 4 Temmuz 2024 saat 11.10'a ertelendiği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir