Sülüklerden ilham alan yeni bir cihaz geliştirildi

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen vantuz şeklindeki cihaz, hastanın üst koluna veya sırtına yerleştiriliyor.

Vantuz şeklindeki kabın içerisinde dışarıdan hafif bir basınç uygulayarak cilde nüfuz eden mikroiğneler bulunmaktadır. Bu sayede cihaz tam anlamıyla kısa sürede kanı damarlardan emer ve kabın içine doldurur.

Hakemli Advanced Science dergisinde yayınlanan araştırmada, cihazın maliyetinin çok düşük olduğu, dolayısıyla sıtma gibi hastalıklarla mücadele eden fakir Afrika ülkelerinde etkili bir şekilde kullanılabileceği vurgulandı.

Ayrıca kabın içindeki mikro iğneler, genellikle kan almada kullanılan büyük iğnelere kıyasla yaralanma riskini en aza indirir.

Bilim insanları, cihazı aslında başka bir çalışmaya dayanarak tasarladıklarını söyledi. Akademisyenler, ağız içini kaplayan mukoza yoluyla bazı ilaçları kana ileten bir vantuz geliştirirken, böyle bir cihazın kan alma işlemlerinde de kullanılabileceğini fark ettiklerini söyledi.

[Avrupalı bilim insanlarının geliştirdiği vantuz, bozuk para büyüklüğünde (Advanced Science)]

Araştırmacılardan David Klein, daha önce yaptıkları projede sülüklerin nasıl kan emdiğini incelediklerini ve cihazı bu modele göre hazırladıklarını söyledi.

1 inçlik kabın dış kısmı silikondan, mikroiğneler ise çelikten yapılmıştır. Ancak araştırmacılar gelecekte bunu tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerle üretmeyi hedefliyor.

Bilim insanları şu ana kadar cihazı yalnızca domuzlar üzerinde test etti. Akademisyenler projeyi genişleterek vantuzu insanlar üzerinde test etmeyi planladıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir