Şanlıurfa Valiliği açıkladı: 2 mahalle “kuduz” nedeniyle karantinaya alındı ​​- Son Dakika Türkiye Haberleri

Şanlıurfa'nın Batıkent ilçesinde 4 Haziran'da sokakta yürüyen Mustafa Şahin'e sokak köpeği saldırdı. Kolundan ve bacağından ısırılan Şahin, Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

30 Mayıs'ta Payamlı Kırsal Mahallesi'nde sokak köpeklerinin saldırısı sonucu Ufuk K. (16 yaşında) yaralandı. Her iki köpekten alınan örneklerde yapılan incelemede kuduz vakası ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan iki kişiyi daha ısıran köpeklerde herhangi bir kuduz vakasına rastlanmadığı belirtildi.

Olayın ardından Şanlıurfa Valiliği Batıkent ve Payamlı ilçelerinde karantina talebi başlattı. Karantinanın başladığı mahallenin girişine “Dikkat kuduz riskli bölgeye” yazılı tabela asıldı.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK”

Vatandaşlarda korku ve endişeye neden olan kuduz vakalarına ilişkin Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“30.05.2024 tarihinde Eyyübiye İlçesi Payamlı Mahallesi'nde ve 03.06.2024 tarihinde Eyyübiye İlçesi Batıkent Mahallesi'nde 4 vatandaşımızın kuduz olduğu ortaya çıkan sokak köpekleri tarafından ısırıldığı öğrenildi. Sokak köpekleri kontrol altına alınarak izole edildi. Her iki olaydan sonra da vakit geçirilmeden vatandaşlarımızın tedavi ve aşılarının yapıldığı belirlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgili kamu kurumlarına, il genelindeki tüm sokak hayvanlarını kapsayacak şekilde kuduz vakalarına karşı aşı çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması ve rehabilitasyon çalışmalarının hızlandırılması talimatı verilmiş olup ayrıca talepte bulunulmuştur. Sokak hayvanları ile ilgili tüm çalışmaların mevzuata uygun ve hayvan haklarını ön planda tutan bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi. “Sokak hayvanı ve kuduz vakalarına ilişkin tüm gelişmeler ve alınacak tedbirler Valiliğimiz tarafından ilgili tüm kuruluşlarla birlikte yakından takip edilmektedir.”

FOTOĞRAFLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir