Özel gereksinimli öğrenciler Kocaeli'de şenlik yaşadı

Gebze Belediyesi, Rumeli Üniversitesi ve İstanbul Gedik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Çocuklara Özel Spor ve Eğlence Şenliği – ENFEST”, Gebze İlçesi Hünkar Çayırı'nda gerçekleştirildi.

Festival boyunca 1000'e yakın özel gereksinimli çocuk ve anneleri 20 spor alanında yarışmalara katılarak müzik eşliğinde çeşitli etkinliklere katıldı.


“Amacımız çocuklarımızı mutlu etmek”

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, özel gereksinimli çocukları çeşitli etkinliklerle buluşturarak mutluluklarını sağladıklarını söyledi.

Çeşitli sporlardan hoşlanan çocukların özgüvenlerinin arttığını belirten Büyükgöz, şöyle konuştu: “Amacımız çocuklarımızı bir dakika da olsa mutlu etmek.” dedi.

Büyükgöz, özel gereksinimli kişilerin hayatla bağını güçlendirmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Anneler, babalar mutlu, onları böyle görmek bizi mutlu ediyor. Bu konuda da gereken her şeyi yapmaya devam edeceğiz”. dedi.

Gebze Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdür Yardımcısı Şehla Çolak da etkinliği çok faydalı bulduklarını ve öğrencilerle birlikte eğlendiklerini kaydetti.

Özel gereksinimli çocukların sosyalleşmesi için etkinliklerin çok önemli olduğunu vurgulayan Çolak, şöyle konuştu: “Çocuklarımız özel çocuklar. Ev dışında sosyal ortam olarak okulları var. Maalesef onlara sunduğumuz ortamların dışında ortamları olamıyor”. .Bu olaylar onlar için çok önemlidir. Sosyalleşip akranlarıyla tanışabiliyorlar.” “Çok fazla fırsatları yok, bu yüzden üst düzeyde katılmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız burada spor yapıyor, eğleniyor.” dedi.

Festivale katılan Down sendromlu Nilay Tunç, spor yaptığını, çeşitli oyunlar oynadığını, ata bindiğini ve çok eğlendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir