Lübnan, İsrail'i BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet edecek

İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyinde, Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü'ne (UNIFIL) bağlı 3 asker ve 1 Lübnanlı sivilin katıldığı hava saldırısının ardından Lübnan Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, İsrail'in ülkenin güneyine yaptığı saldırıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) şikayette bulunulması için hazırlıklara başlandığı ve uluslararası hukuka aykırı olan bu saldırının şiddetle kınandığı belirtildi.

Açıklamada, Lübnan'da gazetecilerin, sağlık personelinin, sivil kadın ve çocukların hedef alınmasının ardından nihai olarak UNIFIL üyelerinin de hedef alındığı belirtildi ve İsrail'in BM güçlerine yönelik saldırısının uluslararası kararlara kasıtlı olarak uymama politikası olduğu vurgulandı. .


Başbakan'a kınama

Lübnan Başbakanı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Necib Mikati, UNIFIL Komutanı General Aroldo Lazaro ile telefon görüşmesi yaparak saldırıyı kınadı.

Lazaro ayrıca UNIFIL'in olayla ilgili soruşturmasını sürdürdüğünü söyledi.

Lübnan'ın resmi ajansı NNA'nın haberinde, İsrail insansız hava araçlarının Lübnan'ın Rimeish kenti yakınlarında UNIFIL zırhlı aracını hedef alması sonucu 3 UNIFIL askeri ve tercüman olarak çalışan Lübnanlı bir sivilin yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada UNIFIL aracının Rimeish kasabasını hedef almadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir