Kristalina Georgieva yeniden IMF başkanlığına seçildi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Kristalina Georgieva'nın Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına yeniden seçildiği açıklandı.

IMF'den yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu'nun 1 Ekim'den itibaren 5 yıllık ikinci dönem için IMF Başkanı olarak Georgieva'yı seçtiği belirtildi.

Açıklamada, kararın oybirliğiyle alındığı belirtildi ve Georgieva'nın görev süresi boyunca bir dizi büyük küresel şokla başa çıkmada gösterdiği “güçlü ve çevik” liderliğin takdir edildiği vurgulandı.

Açıklamada, kurulun etkin politika tavsiyesi, kapasite geliştirme ve finansman yoluyla Georgieva'nın fon üyelerine verdiği desteği güçlendirmeye odaklandığı belirtildi.

Georgieva, yeniden IMF başkanlığına seçildikten sonra yaptığı açıklamada, ikinci 5 yıllık dönem için başkanlık görevine devam etmekten onur duyduğunu söyledi.

IMF'nin son yıllarda üye ülkelerin salgın hastalıklar, savaşlar, çatışmalar ve hayat pahalılığı krizleri gibi art arda gelen şoklarla başa çıkmalarına yardımcı olduğunu vurgulayan Georgieva, makroekonomik istikrar ve finansal açıdan artan önemine paralel olarak büyüme ve büyümenin devam ettiğini söyledi. istihdam, iklim değişikliği, kırılganlık ve çatışma ve dijital dönüşüm konularındaki çalışmalarını da hızlandırdığını söyledi.

Georgieva, IMF'nin mali desteğinin, politika tavsiyelerinin ve kapasite geliştirme çalışmalarının, ülkelerin yüksek belirsizlik ve ekonomik koşullardaki ani değişikliklerle başa çıkma becerisine katkıda bulunduğunu, IMF için daha “etkili, keskin ve samimi bir ortam” yaratmaya çalıştıklarını söyledi. ülkeler. bir araya gelerek küresel zorlukların üstesinden gelmeye devam edeceklerini söyledi.

2019 YILINDAN BERİ OFİSİ VAR

Bulgar vatandaşı Georgieva, 2019'dan bu yana IMF'nin başkanlığını yapıyor.

Georgieva daha önce Dünya Bankası ve Avrupa Komisyonu'nda çeşitli görevlerde bulunmuştu.

Beş yıllık görev süresi 30 Eylül'de sona erecek olan Georgieva, fonun bir sonraki başkanı için seçim sürecindeki tek aday olarak gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir