KKTC Başbakanı: Halkımızın ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri Türkiye'nin desteğiyle sağlıyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Güzelyurt'ta tarım projelerinin anlatıldığı iftar programına katıldı.

Üstel, programda yaptığı konuşmada, “Yüzyılın Projesi” kapsamında anavatan Türkiye'den getirilen suyun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde önce evlere, ardından da tarım alanlarına ulaştığını hatırlatarak, şunları söyledi: Güzelyurt bölgesinde artık Türkiye'den suya ulaşmamış bir bahçe yok.

Üstel, Türkiye ile KKTC arasındaki kardeşlik ilişkisinin kalıcı olduğunun altını çizerek, ülkesinin enerji sorununun çözümü için adaya Türkiye'den denizaltı kabloları ile sağlanacak enerjiye ilişkin ön protokollerin imzalandığının altını çizdi.


“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyoruz”

Güzelyurt'taki narenciye üreticilerinin bu yıl sıkıntı yaşadığını hatırlatan Üstel, bölgeye kurulacak narenciye soğuk hava deposunun ilk bölümünün yakın zamanda hizmete gireceğini söyledi.

Üstel, yapılacak ek tesislerle söz konusu deponun 4 yıl içinde önce 15 bin ton, ardından 40 bin ton narenciye depolama kapasitesine sahip olacağını belirtti.

Bölge halkının yaşadığı sorunların giderek tarihe karışacağını belirten Üstel, şöyle konuştu: “Halkımızın ihtiyaç duyduğu tüm altyapı ve hizmetleri Türkiye'nin desteğiyle sağlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.” KKTC halkının refahı için gerekli altyapı ve hizmetlere katkı sağlayan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a teşekkür ederiz.” “Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye'nin desteğiyle Güzelyurt'ta süt toplama merkezi kurulduğunu ve hayvancılıkla uğraşanlara gıda desteği verildiğini vurgulayan Üstel, bölgede 2016 yılından bu yana atıl durumda olan hastanenin ihalesinin yapılarak hizmete açılacağını kaydetti. yakında hizmete girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir