İsrail basını Türkiye ile İsrail arasındaki krizi yazdı: Ticaret durumu nedir? – Son dakika dünya haberleri

Ticaret Bakanlığı'nın İsrail'e ihracat kısıtlaması getirileceğini açıklamasının ardından İsrail ile Türkiye arasındaki kriz başka bir boyuta taşındı.

Bakanlık, “İsrail'e ihracat kısıtlamaları” Başlık altında yayınlanan açıklamada 54 ürüne kısıtlama getirileceği duyuruldu.

İsrail'de Yahudi ve milliyetçi dini eğilimlere sahip yarı resmi gazete Makor Rishon, Türkiye ile İsrail arasındaki krize ilişkin bir haber yayınladı.

Haberde İsrail Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nir Barkat şunları söyledi: “Türkler kendilerine güvenilemeyeceğini, Hamas'a, Katar'a, İran'a, Müslüman Kardeşler'e ve İsrail'e karşı çalıştıklarını gösterdi. Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı yerli üretimi ve alternatif ülkelerden ithalatı artırarak Türkiye'ye alternatif bulmaya çalışıyor. Terörü destekleyen Erdoğan rejimine güvenmemek için.” ifadelerine yer verildi.

Haberde, Türkiye-İsrail ilişkilerinin son yirmi yılda çeşitli iniş çıkışlar yaşadığı ifade edilerek, şu ifadelere yer verildi:

“İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret 2023'te 6,2 milyar dolardı. İsrail, Türkiye'den taze tarım ürünleri ve gıda ürünleri, ana metaller, kauçuk ve plastik, ulaşım ürünleri ve makineleri, elektrikli makineler gibi toplam 4,6 milyar dolarlık mal satın aldı. Toplam ithalatın yaklaşık yüzde 5'ini oluşturan İsrail'e ithalat yapan ülkeler sıralamasında Türkiye'yi beşinci sıraya yerleştiren İsrail, Türkiye'ye başta kimya ve sanayi ürünleri olmak üzere kimya, kauçuk ve plastik ürünler, makine ve elektrikli makineler olmak üzere 1,6 milyar mal ihraç ediyor.

“Kısıtlamalar Kıtlık Acil Durumu Yaratmayacak”

İsrail Ekonomi Bakanlığı, “Türk boykotuna dikkatle bakılması gerektiğine inanıyor” Kaydedilen haberlerde, “Kısıtlamalar acil bir kıtlığa neden olmayacak çünkü tedarikçilerin stokları var ve durum dinamik ve siyasi gelişmelere bağlı olarak değişebilir.” belirtildi.

Haberde ayrıca Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlamaları da belirtildi. “Yürürlüğe girse bile birkaç ay içinde geri çekilebilir.” ifade edildi.

Haberlerde, “Türkiye'nin İsrail ile uzun süredir devam eden ekonomik bağları var ancak birçok Türk işletmesi bu ilişkinin sürdürülmesinde özel bir çıkara sahip. Türkiye'nin kendisi de İsrail'den ithal edilen birçok hammadde ve ürüne güveniyor ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiler zaman zaman krize giriyor. Sadece İsrail'e değil, Türkiye'ye de zarar verecek. Bu nedenle Ekonomi Bakanlığı boykotun uzun sürmeyeceğini açıkladı.” Söylendi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ VURULACAK”

İsrail'e ihracat kısıtlamaları Bu durum özellikle inşaat sektörünü vuracak ve fiyat artışları ihtimaline dair uyarılar da var” dedi. Bahsi geçen haberde; “İsrailli İnşaatçılar Derneği, İsrail inşaat sektörünün güçlendirilmesi, Türkiye'den alımlara son verilmesi ve yabancı tedarikler yerine İsrail'in satın almalarına öncelik verilmesi çağrısında bulundu.” Söylendi.

İsrail İnşaatçılar Birliği Başkanı Raul Serugo gazeteye şunları söyledi: “Bu olaydan hemen çıkan sonuç, İsrail'in bağımsızlığının korunması gerektiğidir. İsrail'in inşaat endüstrilerini geliştirmeli ve onları ithalata daha az bağımlı olmaya teşvik etmeliyiz.” dedi.

İsrail'in şimdi atması gereken adım şudur: “Türkiye'nin İsrail ile ticari ilişkilerini dış ve güvenlik politikasında bir koz olarak kullanmaması ve İsrail'in inşaat ihtiyaçları için tek bir ülkeye bağımlı kalmaması için ithalat kaynaklarını çeşitlendirin.” İhtiyacın altının çizildiği haberde şu ifadelere yer verildi:

“Filistinli işçiler gibi yerel inşaat sektörü de uygun koşullara oldukça bağımlı hale geldi: Türkiye'den ucuz ithalat, Filistin Yönetimi ve Gazze'den ucuz işgücü. Bu ikisi Japonya ve Norveç'teki Filistinli işçiler için gerçek bir gereklilik değil. Orada her gün binalar inşa ediliyor, muhtemelen İsrail'dekinden daha hızlı. Dünyada 200'den fazla ülke var ve birden fazla ülkeden vinç, çimento ve alüminyum profil ithalatı güvenli.”

TÜRK DOMATESİ İSRAİL DOMATESİNİN ANA İKAMATIDIR

“Gazze'nin büyük çoğunluğunda yetiştirilen İsrail domateslerinin başlıca ikamesi Türk domatesleridir” Makale şu şekilde okuyor “7 Ekim olayları geçici bir domates sıkıntısı yarattı ve İsrail'in Türk domatesiyle takviyeye ihtiyacı var.” tescil edildi.

“Türkiye'nin ihracat kısıtlamaları aynı zamanda İsrail ekonomisindeki derin sorunlara da işaret ediyor.” Öne çıkan haberlerde, “İsrail, sanayicilerin iddia ettiğinin aksine, tüm ihtiyaçlarını kendi üreten otokratik bir devlet değildir ve mineraller, yakıtlar, endüstriyel hammaddeler, gıda ürünleri ve tüketim malları, çoğu üretilmediği için buraya büyük miktarlarda ithal edilemez. Burada ve İsrail'in “Yerli üretmenin hiçbir avantajı yok.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir