Güney Afrika genel seçimleri: 30 yıl sonra ülke hala ekonomik apartheid ile boğuşuyor – Son Dakika Dünya Haberleri

Getty Images

Jameelah'ın odası bir zamanlar morgdu, Faldilah'ınki banyoydu ve Bevil'inki ise diyabet ilacını almak için geldiği doktorun muayenehanesiydi.

Üçü de Güney Afrika'nın Cape Town kentinde terk edilmiş bir hastaneyi işgal edenler arasında. Üçü de hükümetin uygun fiyatlı konut sağlamadaki başarısızlığını protesto ediyor.

Güney Afrika'da apartheid'ın sona ermesi herkese özgürlük ve siyasi haklar getirdi.

Ancak ülke yedinci demokratik seçimine girerken eşitsizlik tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor.

İktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) konut politikalarının, apartheid bağlamını tersine çevirmek yerine istemeden de olsa güçlendirdiği iddia ediliyor.

Peki ülkedeki konut krizi ve sosyal eşitsizlikler bugünkü genel seçimleri nasıl etkileyebilir? Güney Afrika neden 30 yıl sonra hala ekonomik apartheid ile boğuşuyor?

Kent Hareketini Geri Alalım

Yedi yıl önce, Şehri Geri Al adlı hareketin üyeleri gece yarısı Woodstock Hastanesi'ni işgal etti.

Hareketin liderlerinden Bevil Lucas'a göre aktivistler kent merkezine yakın konutları ele geçirmeyi hedefliyordu. Lucas bunun işlere ve hizmetlere erişim açısından önemli olduğuna ve ayrımcılıkla ilgili yanlışların düzeltilmesi açısından kritik olduğuna inanıyor.

BBC'ye konuşan Lucas, Cape Town'un gecekondu mahallelerinde siyahi insanları yoksulluğa mahkum eden ırkçı yasaların yerini “yeni bir ekonomik apartheid” aldığını söyledi.

“Fakir ve savunmasız insanlar genellikle şehrin dış mahallelerine itiliyor.”

Bu insanların artık taşınma hakkı var ama şehir merkezindeki yüksek kiraları karşılayamıyorlar.

Jameelah Davids için yaşadığı yerin merkezinde olmak çok önemliydi.

Davids, “Buraya taşınmamın nedeni otistik oğlumdu” diyor ve şöyle devam ediyor: “O köşedeki okula gidiyor. Okul onun için çok yakındı. Her şey orada. Burada çok büyüdü.”

Davids, kendisinin ve ailesinin hastanenin eski morg ofisine yerleştiğini söylüyor.

KYLA HERMANNSEN/BBC
İşgal altındaki hastanenin duvarına Şehri Geri Alın sloganı yazıldı

Diğer bir kiracı Faldilah Petersen ise eski bir hastane banyosunu yenileyerek orada yaşamaya başladığını söylüyor. Banyo tezgahını mutfağa, lavabonun bulunduğu alanı ise yatak odasına dönüştürdü.

Petersen, “Yılda yaklaşık 10 kez tahliye edildim” diyor ve şöyle devam ediyor: “Ama burada yaşamak bana hayatımı iyileştirme fırsatı verdi, ihtiyacım olanı yapmakta daha özgürüm ve şehre çok daha yakınım. Sanki eve geliyormuşum gibi.”

Belediye yetkilileri, eski hastanenin konuta dönüştürülebileceğini söylerken, mevcut kiracıları gecekondu olarak tanımlıyor ve dönüşüm başlamadan ayrılmaları gerektiğini söylüyor.

ANC'nin konut politikaları

ANC 30 yıl önce iktidara geldiğinde, apartheid nedeniyle güvenli ve konforlu evlerden mahrum kalan halka barınma sözü vermişti.

O tarihten bu yana hükümet üç milyondan fazla ev inşa etti ve bunları ücretsiz ya da piyasanın altında fiyatlara kiraladı.

Ancak bu uygun fiyatlı evler için hala uzun bekleme listeleri var.

Davids neredeyse 30 yıldır bekliyor, Petersen ise daha uzun süredir.

Bu evlerin çoğu da şehir merkezinden uzakta, arsa fiyatlarının daha ucuz olduğu yerlerde inşa ediliyor. Bu nedenle hükümetin konut politikalarının, apartheid rejiminin yarattığı eşitsizlikleri güçlendiren arazi kullanım planlamasını tersine çevirmede başarısız olduğuna inanılıyor.

Kentsel politika araştırmacısı Nick Budlender, bunun Cape Town'da çok belirgin olduğunu söylüyor ve burayı “muhtemelen dünyanın en ayrışmış kentsel alanı” olarak nitelendiriyor.

Bir zamanlar sömürgeci yerleşimcilerin giriş noktası olan Cape Town'un bu şekilde tasarlandığını ve durumun tersine çevrilmesi için devlet müdahalesine ihtiyaç duyulduğunu öne süren Budlender, şöyle diyor: “Cape'nin iç kısımlarında uygun fiyata tek bir ev bile inşa edilmedi. Şehir”. Apartheid'ın sona ermesinden bu yana şehirler.”

Kentte örneğin düşük gelirlilerin konutuna dönüştürülebilecek ancak devlet araçları için park yeri olarak kullanılan arazilerin bulunduğunu belirten Budlender, şöyle diyor: “Şehir merkezinde bu kadar ciddi bir ayrımcılık olsa bile arazinin araç depolamak için kullanılması ev inşa etmenin kimseye bir anlamı yok.”

Getty Images
Cape Town “dünyanın en ayrışmış kentsel bölgesi” olarak anılıyor

“Daha iyi yaşam” modeli.

Öte yandan siyasi yelpazenin farklı kesimlerinde yeni bir yaklaşımın benimsendiğine dair işaretler de var.

Demokratik İttifak (DA) liderliğindeki eyalet hükümeti, şehrin ticari ve hizmet bölgelerine yakın eyalet arazileri üzerinde “daha iyi bir yaşam” modeli inşa ediyor.

Güney Afrika'nın 9 ili, ulusal hükümet ile belediyeler arasındaki ikinci yönetim düzeyini oluşturan eyalet hükümetleri tarafından yönetilmektedir.

Conradie Park isimli proje aynı zamanda eski bir hastanenin de bulunduğu bölgede yer alıyor.

Projenin ilk etabında kirası devlet tarafından desteklenen konutlar ile piyasa değeri olan konutlar bir arada sunulacak. İkinci etapta satışa sunulacak konutların inşaatı ise sürüyor.

Devlet Altyapı Bakanı Tertuis Simmers, 600.000 kişinin konut yardımı beklediğini söyledi.

Simmers, Conradie Park'ta 29 benzer sosyal konut projesi daha hayata geçirmek için “iddialı” planların olduğunu söylüyor.

Ancak bu tür projelere ayrılan bütçeler oldukça sınırlıdır. Simmers özel sektör ortakları arıyor.

Konut krizi genel seçimleri nasıl etkileyebilir?

Getty Images

Güney Afrika bugün sandık başına gidiyor ancak konuta erişim siyasi öncelikler listesinde alt sıralarda yer alıyor.

Ülkenin birçok yerinde halk, yönetimde herhangi bir değişiklik görmediği için oy vermeyeceklerini söylüyor.

ANC hükümetiyle ilgili hayal kırıklığı, partinin 1994'ten bu yana ilk kez genel çoğunluğunu kaybedebileceğine işaret ediyor.

Üçüncü büyük parti olan Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF), hâlâ küçük bir azınlığın elinde bulunan servetin çoğunu yeniden dağıtmak için radikal bir “kurtarma planı” sunarak, ANC'nin onlarca yıldır süren başarısızlığına bu seçimde meydan okumayı amaçlıyor.

Yeni bir parti olan Rise Mzansi, Cape Town'daki konut krizinden yararlanıyor.

Ülkede sosyal adalet için mücadele etmeyi asla bırakmayan eski bir apartheid karşıtı olan Bevil Lucas, mücadelenin sonucundan hayal kırıklığına uğradığını ancak gelecek için umutlu olduğunu söylüyor.

Lucas, konut eşitsizliğiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Bu konu yeterince ele alınmazsa ciddi toplumsal huzursuzluklara yol açabilir. Çünkü zaten evsiz olan ve yaşayacak hiçbir yeri olmayan bir kişinin kaybedeceği ne olabilir ki?” Diyor.

Seçimlerle ilgili bilinmesi gerekenler

Getty Images

Güney Afrika Cumhuriyeti başkanlık sistemine dayalı parlamenter demokrasiyle yönetilmektedir.

Ülkede ilk özgür ve demokratik seçimler 1994 yılında yapıldı.

Beyaz rejime karşı mücadele eden Afrika Ulusal Kongresi (ANC) bu seçimleri kazandı.

1999, 2004, 2009 ve 2014 yıllarında yapılan seçimlerde tek başına iktidara geldi.

Mayıs 2019'daki son seçimlerde ANC yüzde 57,5 ​​oyla yeniden iktidara geldi. Bu seçimlerde parti TBMM'de 230 sandalyeye sahip oldu ve oy oranı ilk kez %60'ın altına düştü.

Ülkenin yedinci genel seçimi olacak bugünkü anketlerde yaklaşık 27 milyon kayıtlı seçmen, Ulusal Meclis milletvekilleri ve eyalet yasama organlarının üyelerini seçmek için sandık başına gidecek.

Daha sonra 400 üyeli parlamento cumhurbaşkanını seçecek.

Ülkeye demokrasinin gelişinden bu yana iktidarda olan ANC, ilk kez tek başına iktidara gelememe tehlikesiyle karşı karşıya.

Ana muhalefetin liderliğindeki yedi partiden oluşan bir ittifakla karşı karşıya. Bu ittifak, ana muhalefetteki DA ile birlikte IFP, VP, ActionSA, UIM, SNP ve MPC partilerini içeriyor.

Öte yandan yüzde 10'dan fazla oy alması beklenen Milletin Mızrağı (MK) ile Marksist ve Leninist Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) da seçimlerde başarı elde etmek istiyor.

Siyasi analist Daniel Silke AFP'ye verdiği demeçte, “Bu kesinlikle Güney Afrika'da 1994'ten bu yana gerçekleşen en öngörülemez seçimdir.”

Yerel düşünce kuruluşu Sosyal Araştırma Vakfı tarafından Nisan ayında yapılan bir anket, ANC'nin oy payının %37'ye düşebileceğini gösterdi.

Anketler yedi partili ittifakın yüzde 25 ila 33 arası oy alabileceğini gösteriyor.

Hiçbir parti yüzde 50 oy alamazsa en çok oyu alan parti bir veya daha fazla partiyle koalisyon hükümeti kuracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir