Azerbaycanlı aileler, Ermenilerin katliam yaptığı Hocalı'ya taşınmaya başladı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in “büyük dönüş” olarak tanımladığı ailelerin Ermeni işgalinden kurtarılan bölgelere yerleştirilmesi projesi devam ediyor. Proje kapsamında ilk etapta 20 aile Hocalı'ya yerleşti.

Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ile birlikte Hocalı'da devlet eliyle inşa edilen ilk konut kompleksinin açılışına katılarak şehre taşınan ilk sakinlerle tanıştı.

Hocalı halkını ata topraklarına dönüşlerinden dolayı tebrik eden Aliyev, dönüşün Azerbaycan'ın bağımsızlığının 106. yıldönümünde gerçekleşmesinin sembolik bir anlam da taşıdığını söyledi.

Aliyev ayrıca Hocalı halkının Bağımsızlık Günü'nü de tebrik ederek şunları söyledi:


“Askerlerimizin kahramanlığı ve fedakarlığı sayesinde buradayız. Düşmana o kadar yıkıcı bir darbe vurdular ki, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı hiçbir askeri provokasyona girmeyeceğine eminim. Ancak biz Ermenistan'daki intikamcı eğilimleri ve girişimleri takip ediyoruz. Bize karşı toprak iddiasında bulunmak için her zaman hazır olmalıyız, elbette önce ordumuzu güçlendirmeliyiz ve bunu Azerbaycan halkının bir daha böyle felaket olaylar yaşanmayacağından emin olması için yapıyoruz. bizim insanlarımız.”

Aliyev ve eşi, dairelerin anahtarlarını sakinlere teslim etti ve bazı evleri ziyaret etti.

26 Şubat 1992'de Hocalı Ermeni güçleri tarafından işgal edildi ve o gün 613 Azeri katledildi.

Azerbaycan ordusunun 19 Eylül 2023'te Karabağ'da başlattığı terörle mücadele operasyonunun ardından Hocalı yeniden Azerbaycan'ın kontrolüne geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir