Eski bakan Bekir Pakdemirli'ye “yasa”yı tanımadılar: Bekleme süresi dolmadan BİM yönetim kuruluna atandı – Son Dakika Siyasi Haber

10 Temmuz 2018 ile 4 Mart 2022 tarihleri ​​arasında Tarım ve Orman Bakanı olarak görev yapan Bekir Pakdemirli'nin BİM'in yönetim kurulunda bağımsız üye olduğu ortaya çıktı. Pakdemirli kamu görevinden ayrıldıktan sonra özel sektöre geçmek için 3 yıl beklemek zorunda kaldı.

Bu Haber Rüzgar'ın haberine göre; Bekleme süresinin dolmasına 9 ay kala BİM bağımsız yönetim kurulu üyesi olmak için başvuruda bulunan Pakdemirli, SPK'nın onayını aldı.

“3 YILDIR GÖREV ALAMAYACAĞIM”

Kamu görevlerinden ayrılanlar için belirlenen kanunda, “Herhangi bir nedenle görevlerinden ayrılanlar, istifa tarihinden önceki iki yıl içinde görev yaptıkları daire, idare, kurum ve kuruluşlara karşı, bu tarihten itibaren üç yıl süreyle doğrudan veya dolaylı olarak sorumludurlar. Ayrıldıkları tarihten itibaren o birim, idare, kurum ve kuruluştaki görev ve faaliyet konularıyla ilgili konularda “Görev veya görev üstlenemezler, taahhütte bulunamazlar, aracılık veya temsilcilik yapamazlar.” ifadeler yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir