Ekrem İmamoğlu, 420 yolcu kapasiteli, yüzde 100 elektrikli çevre dostu metrobüsün test sürüşüne tanık oldu – GÜNDEM

Yaklaşık 1 aydır test sürüşlerinin sürdüğünü belirten İmamoğlu, şöyle konuştu: “Bu tür etkinliklerde temel prensibimiz; Bu bir şirketin sürdürülebilirliği ve dayanıklılığıdır… Bildiğiniz gibi daha önce de pek çok olumsuzluk yaşandı. Araçlar satın alındı ​​ve uyumsuz hale geldi. Araçlar gidemedi. Tepeye çıkamadı. Parça bulunamadı. Daha sonra araçlar neredeyse dolaşımdan kayboldu. Ve tabiri caizse çürümeye terk edilmesi gerekiyordu. Bahsettiğim şey 16-17 yıl öncesine ait talihsiz bir hikaye. Ama biz tüm çalışmalarımızı çok dikkatli ve titizlikle yürütmeye çalışıyoruz. Çünkü bağışladığımız her kuruş milletimizin parasıdır. Bu nedenle doğru şekilde yatırım yapmaya kararlıyız. “Umarım faydalı olur” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; 420 yolcu kapasiteli, yüzde 100 elektrikli, çevre dostu, yüksek teknolojiye sahip metrobüsün test sürüşüne tanık oldu. Test sürüşünde Eyüpsultan Belediye Başkanı Mithat Bülent Özmen, Avcılar Utku Belediye Başkanı Caner Çaykara, İETT Genel Müdürü İrfan Demet ve Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy'un da eşlik ettiği İmamoğlu, yolculuk öncesinde yeni nesil metrobüs hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Test edilecek aracın İETT ve İstanbul Metrosu'nun ortak çalışması sayesinde kendilerine getirildiğini belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“TEST SÜRÜŞLERİ 1 AY BOYUNCA DEVAM EDİYOR”

“Metrobüs hattının yenilikçi konseptine uygun araç arayışımızda gördüğünüz bu modelle ilgili bir sonuca vardık. Bu sonuç bize performansı hatta performansı test edilebilecek sıfır emisyonlu bir araç olarak sunuldu ve bu noktada metrobüs önümüzdeki dönemde de devam ettiği sürece yolcu yığılmadan, yolcu taşımadan bu araçların kullanılması kolaylaşacak. yolcu konforunu ön planda tutarken aynı zamanda hava kirliliğini de çok ciddi seviyelere indiriyor. Daha sonra arkadaşlarımızla bunun çok ciddi bir test sürecinden geçmesi gerektiğine karar verdik. Hazırlıklar yapıldı. Bu aracın transferi yapılmış ve bu hat 1 ayı aşkın süredir bu hatta bazen trafiğin olmadığı gecelerde de devam ediyor. Daha sonra deneyler gün içerisinde gerçekleştirildi. Yolcusuz inşa edildi, yolcu ve kargoyla da test edildi ve yapılmaya da devam ediyor. “Bugün bunu halkımızla birlikte halka açık olarak test edeceğim.”

“DOĞRU KARARI VERMEK İSTİYORUZ”

“Bizim asıl temennimiz şu; metrobüs hattı elbette verimlilikle, konforla, yolcu sıkışıklığının azalmasıyla vatandaşlarımıza hizmet edecek. Şunu söyleyeyim; Tabii metrobüs bildiğiniz gibi Avcılar'dan Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan önemli bir ulaşım aracı. Günlük bir milyondan fazla yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Tabii bu hattımızda şu anda inşaatı devam eden, hizmete girecek olası metro hatlarımız da var. Peki yıllar geçtikçe İstanbul'un ulaşımına katkıları ne olacak? Metrobüs hatlarından ne bekleyeceğiz? Kısa, orta ve uzun vadede bu gelişmeyi sağlayacak araçların sayısı ne olmalıdır? Tüm bu verimlilik hesaplamalarına dayanarak bu araç hakkında fikirlerimizi oluşturacağız. Sonuçta en iyi kararı vermek istiyoruz. Bizi cezbeden özelliği yüksek yolcu kapasitesi ve saha performansı. 400'ün üzerinde yüksek yolcu kapasitesine sahiptir. Şu anda en yüksek kapasiteli aracımız 280 yolcu kapasitesine sahiptir. Kapasitesinin 1,5 katına yakın bir kapasiteye sahip ve açıkçası sıfır emisyonlu bir araç. Diğer koşullar olgunlaştığında sizi bilgilendireceğiz. “Performansını görelim.”

EYÜPSULTAN VE AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLARI DA TANIK OLDU

“Bugün bu yolculuğa Eyüpsultan sınırlarından başlıyoruz. Başkanımız da yanımızda. Avcılar Belediye Başkanımızla birlikte Avcılar gezimizi sonlandıracağız. İki ilçe belediye başkanımız da başlangıç ​​ve bitiş noktalarına şahit olacak. Umarım İstanbul halkı için doğru tercihi yapıyoruzdur. Bu tür etkinliklerde temel prensibimiz; Bu bir şirketin sürdürülebilirliği ve dayanıklılığıdır… Bildiğiniz gibi daha önce de pek çok olumsuzluk yaşandı. Araçlar satın alındı ​​ve uyumsuz hale geldi. Araçlar gidemedi. Tepeye çıkamadı. Parça bulunamadı. Daha sonra araçlar neredeyse dolaşımdan kayboldu. Ve tabiri caizse çürümeye terk edilmesi gerekiyordu. Bahsettiğim şey 16-17 yıl öncesine ait talihsiz bir hikaye. Ama biz tüm çalışmalarımızı çok dikkatli ve titizlikle yürütmeye çalışıyoruz. Çünkü bağışladığımız her kuruş milletimizin parasıdır. Bu nedenle doğru şekilde yatırım yapmaya kararlıyız. Faydalı olacağını umuyorum.”

40 METRE UZUNLUĞUNDA, 4 VAGONLU

İETT Genel Müdürü Demet'in verdiği bilgiye göre; Dizel metrobüslere göre yüzde 60 yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli metrobüsler, her 100 bin kilometrede 2,5 milyon lira yakıt tasarrufu sağlıyor. İBB, bu yatırımla 300 ton karbondioksit emisyonunun önlenmesini planlayarak hem çevreyi hem de belediye bütçesini koruyacak. Ayrıca elektrikli metrobüs; Sessiz çalışması şehirdeki gürültü kirliliğinin de önüne geçecek. Çift yönlü sürüşe olanak sağlayan yeni nesil elektrikli metrobüs 40 metre uzunluğunda ve 4 vagondan oluşuyor. Yolcu taşıma kapasitesi Metrobüs filosunun en uzun aracından yüzde 50 daha fazla olup 420 kişi taşıyabilmektedir. Test aracının menzili yaklaşık 80 kilometredir. Modüler akü yapısı sayesinde daha fazla özerklik için daha fazla akü eklenebilir. 800 kW gücündeki araç, 20 dakikalık şarjla ortalama 50 kilometre menzile ulaşabiliyor.

TEST SÜRÜŞÜ ESNASINDA DÜĞÜN DAVETİ ALDIM

Açıklamaların ardından İmamoğlu ve beraberindeki heyet yeni nesil metrobüse bindi. Metrobüs duraklarında bekleyen vatandaşlar, test aracında gördükleri İmamoğlu'nu selamlayarak sevgi gösterisinde bulundu. Cennet Mahallesi'nden Avcılar'a kadar olan hat boyunca isteyen vatandaşlar da teste tabi tutulan araca bindirildi. Vatandaşlar, İmamoğlu ve basın mensuplarıyla sohbet ederek yeni araçla ilgili görüşlerini paylaştı. Şükrübey istasyonunda test aracına binen genç öğretmen, İmamoğlu'nu 26 Mayıs'ta yapılacak düğününe davet etti. Eyüpsultan'daki Edirnekapı İETT garajından başlayan yolculuk, gazetecilerin şahit olduğu Avcılar Kampüs durağında başarıyla sona erdi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir