Dubai'deki su baskınına bulut ekimi mi neden oldu? – Son dakika bilim teknoloji haberleri

Getty Images

Dubai'de son 75 yılın en şiddetli yağışının eşlik ettiği şiddetli sel baskınları yaşandı. Ülkenin üzerine 24 saat içinde yaklaşık 1,5 yıllık yağış düştü. Bunun ardından sosyal medyada bulut tohumlamayla ilgili yanıltıcı spekülasyonlar dolaşmaya başladı.

Peki yağışlar ne kadar olağandışıydı ve aşırı sağanak yağışların ardındaki sebepler nelerdi?

Yağış ne kadar şiddetliydi?

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) kıyı bölgesinde yer almaktadır. Genel olarak oldukça kurak bir bölgedir.

Yılda ortalama 100 mm'den az yağış almasına rağmen zaman zaman şiddetli sağanak yağışlar meydana gelmektedir.

Son yağış, Dubai'ye 100 km uzaklıktaki Al-Ain şehrinde 24 saatte 256 mm civarında yağmur yağdı.

Bunun ana nedeni, sıcak, nemli havayı çeken ve diğer hava sistemlerinin girmesini engelleyen “kapalı alçak basınçlı hava sistemi” idi.

Prof., Reading Üniversitesi'nde meteorologdur ve Körfez bölgesindeki yağış düzenlerini araştırmaktadır. Maarten Ambaum, “Dünyanın bu bölgesinde uzun süre yağmur yağmadığı, ardından ara sıra şiddetli yağışlar geldiği biliniyor. Ancak bu yine de çok nadir görülen yağışlardı” diyor.

İklim değişikliği nasıl bir rol oynadı?

Şu anda iklim değişikliğinin oynadığı rolü kesin olarak ölçmek mümkün değil. Bu, doğal ve insani unsurların bilimsel analizini gerektirir. Ancak bu birkaç ay sürebilir.

Ancak rekor yağış miktarı iklimin nasıl değiştiğiyle doğru orantılıdır.

Kısaca; daha sıcak hava daha fazla nem tutabilir (her santigrat derece için yaklaşık %7 ek nem); Bu, yağmurun şiddetini artırabilir.

Reading Üniversitesi'nde iklim bilimi profesörü Richard Allan şunları söylüyor: “Yağmurun yoğunluğu rekorlar kırdı, evet. Isınan iklimin fırtınaları ve aşırı yağış olaylarını ve buna bağlı su baskınlarını daha fazla nemle giderek daha etkili hale getirdiğini söyleyebilirsiniz. “

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, dünya ısınmaya devam ederken, Birleşik Arap Emirlikleri'nin büyük bölümünde yıllık yağış miktarı yüzyılın sonuna kadar yaklaşık %30 artabilir.

Dr., Imperial College London'da iklim bilimi alanında çalışmaktadır. Friederike Otto, “İnsanlar petrol, gaz ve kömür yakmaya devam ederse iklim ısınmaya devam edecek, yağışlar daha yoğun hale gelecek ve sellerden ölümler yaşanacak” diyor.

Reuters

Bulut tohumlama nedir ve Dubai selinde rol oynar mı?

Bulut tohumlama, gümüş iyodür adı verilen bir maddeyi mevcut bulutlara püskürterek yağmurun tetiklenmesine yardımcı olan ve daha fazla yağmur üretilmesine yardımcı olan bir tekniktir.

Uçakla yapılabilen bu teknik onlarca yıldır kullanılıyor ve son yıllarda Birleşik Arap Emirlikleri de su sıkıntısını gidermek için bu tekniği kullanıyor.

Sel felaketinin ardından bazı sosyal medya kullanıcıları, aşırı hava koşullarını yanlışlıkla ülkedeki son bulut ekim operasyonlarına bağladı.

Bloomberg'in önceki raporları, bulut ekim uçaklarının selin meydana geldiği Salı günü değil, Pazar ve Pazartesi günü kullanıldığını öne sürüyordu.

BBC, bulut tohumlamanın ne zaman gerçekleştiğini bağımsız olarak teyit edemese de uzmanlar, bunun fırtına üzerinde en iyi ihtimalle küçük bir etki yaratacağını ve bulut tohumlama üzerine odaklanmanın “yanıltıcı” olduğunu söylüyor.

Otto, “Bulut tohumlaması Dubai çevresindeki bulutları su salmaya teşvik etmiş olsa da, atmosferin iklim değişikliği nedeniyle bulutları oluşturmak için daha fazla su taşıması muhtemeldir” diyor.

Bulut tohumlama genellikle yağmur için önemli olan rüzgar, nem ve toz koşullarının yetersiz olduğu durumlarda kullanılır. Geçen hafta meteorologlar Körfez'de yüksek su baskını riski konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bölüm başkanı Profesör Diana Francis, “Bu kadar yoğun, büyük ölçekli sistemler hayal ettiğinizde, oldukça pahalı bir süreç olan bulut tohumlamadan kaçınırsınız çünkü bu kadar güçlü sistemleri bölgesel ölçekte tohumlamanıza gerek yoktur” diyor. Abu Dabi'deki Khalifa Üniversitesi'nde Çevre ve Jeofizik Bilimleri Bilim Dalı.

BBC'nin hava durumu hizmetinde çalışan meteorolog Matt Taylor da kötü havanın tahmin edildiğini söyledi.

Taylor, “Bu hava olayından önce, bilgisayar modelleri (bulut tohumlamanın potansiyel etkilerini hesaba katmayan), yaklaşık 24 saat içinde bir yılın üzerinde yağmur yağacağını tahmin ediyordu” dedi.

Bulut ekimi nedeniyle selin beklenenden çok daha büyük olduğunu belirten Taylor, “Sel olayları Bahreyn'den Umman'a kadar çok geniş bir alanda etkili oldu.”

BAE'deki bulut tohumlama operasyonları hükümete bağlı Ulusal Meteoroloji Merkezi (NCM) tarafından yürütülüyor.

BAE aşırı yağışlara ne kadar hazırlıklı?

Şiddetli yağışların ölümcül sele dönüşmemesi ve ani, şiddetli yağışlarla baş edebilmek için önlem alınması gerekiyor.

Oldukça kentleşmiş olan Dubai'de nemi emecek çok az yeşil alan var. Kentin kanalizasyon sistemi de bu kadar yüksek yağışlara dayanıklı değil.

Profesör. Francis, “yeni gerçeklik” olarak tanımladığı yağışların daha sık ve yoğun olmasına uyum sağlamak için stratejiler geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“Örneğin, yolların ve tesislerin altyapısını gözden geçirmemiz ve bahar yağmurlarından elde edilen suyu yılın ilerleyen dönemlerinde kullanmak üzere depolamak için rezervuarlar inşa etmemiz gerekiyor.”

BAE hükümeti Ocak ayında Dubai'de yeni bir sel birimi kurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir