DSÖ üyeleri gelecekteki salgınlarla ortak mücadele için bir plan üzerinde anlaşamadı

Anlaşma, yeni virüs veya türler gibi pandemik potansiyeli olan materyallerin paylaşımını kanunlaştırmayı ve bunların sonucunda geliştirilen aşı, ilaç ve testlerden tüm ülkelerin eşit şekilde yararlanmasını sağlamayı amaçlıyordu.

REKLAM

Gelecekteki salgınlarla mücadeleye yardımcı olacak küresel bir anlaşma taslağı hazırlamaya yönelik müzakereler, bir anlaşma taslağı olmadan sona erdi.

Yakın kaynaklar, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 194 üye ülkesinden müzakerecilerin, bu ayın sonlarında yapılacak Dünya Sağlık Asamblesi'nde yasal olarak bağlayıcı bir metin kabul etmek amacıyla nihai bir anlaşma taslağını Cuma günü sonuna kadar hazırlamayı umduklarını söyledi. duruşmaya katıldığını Reuters'e söyledi. .

Ancak bir yetkili, öğle yemeğinde metin üzerinde müzakere yapmayı bıraktığını ve bunun yerine önümüzdeki haftalarda, aylarda ve hatta yıllarda anlaşma üzerinde çalışmaya en iyi şekilde nasıl devam edilebileceğine odaklanmaya başladığını söyledi.

Belge, pandemiyle mücadeleye ilişkin mevcut kurallarda bir dizi güncellemenin yanı sıra, Kovid-19 salgınının milyonlarca insanı öldürmesinin ardından dünyanın yeni patojenlere karşı savunmasını güçlendirmeyi amaçlıyordu.

Ancak uzmanlar, müzakere süreci boyunca özellikle eşitlik konusunda derin görüş ayrılıklarının bulunduğunu ve anlaşmaya varılması için belirlenen takvimin yeterli olmadığını söyledi. Bazı ülkelerde anlaşmanın siyasallaştırıldığı da iddia edildi.

aşı paylaşımı

“Patojen ve fayda erişim sistemi” hakkındaki ayrıntılar da dahil olmak üzere anlaşmanın en tartışmalı unsurlarından bazıları, daha fazla tartışılmak üzere iki yıl sonrasına ertelendi.

Sistem, yeni virüs veya türler gibi pandemik potansiyeli olan materyallerin paylaşımını kodlamayı ve bunun sonucunda geliştirilen aşı, ilaç ve testlerden tüm ülkelerin eşit şekilde faydalanmasını sağlamayı amaçlıyor.

Mevcut taslakta, ilaç üreticilerinden bu tür ürünlerin %10'unu DSÖ'ye bağışlamak üzere ayırmalarını ve kuruluşun sağlıkla ilgili acil durumlarda yoksul ülkelerde dağıtılmak üzere bunları uygun fiyatlarla satın alabilmesi için ilave %10'luk bir pay ayırmasını isteyen bir madde yer alıyor.

British Telegraph gazetesinde bu haftanın başında yer alan bir makale, İngiltere'nin kendisini aşılarının beşte birini bağışlamaya zorlayacak bir anlaşmayı imzalamayacağını iddia ediyordu.

Görüşmelere katılan bir yetkili, çoğu ülkenin aşılara daha adil erişime yönelik çabaları desteklediğini ancak sabit bir yüzdeye ulaşılmadığını söyledi.

Pandemik gribi düzenleyen mevcut anlaşma, aşıların uygun fiyatlarla satılmasına veya DSÖ'ye bağışlanmasına ilişkin bir hüküm de içeriyor. Üreticilerle müzakerelerde esneklik sağlamak amacıyla her iki seçenek için de %5 ile %20 arasında bir oran belirlendi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki inekler, diğer hayvanlar ve kuşlar arasında tespit edildikten sonra alarma yol açan H5N1 kuş gribi türünün insanlar arasında kolayca bulaşabilir hale gelmesi durumunda bu çerçevenin devreye girmesi bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü şu anda bu tehdidi insandan insana yayıldığına dair bir kanıt bulunmadığından düşük olarak değerlendiriyor.

Dışarıdan uzmanlar, özellikle birçok ülke için seçim yılı boyunca uzun gecikmeler olması durumunda, pandemik anlaşmaya yönelik siyasi ivme kaybının risk oluşturacağını söyledi. .

İhmal Edilen Hastalıklara Karşı İlaçlar Girişimi'nin (DNDi) politika direktörü Michelle Childs, “Vasiyetin öne sürülmesi durumunda fark yaratabilecek öneriler masada var” dedi.

Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nden küresel sağlık hukuku uzmanı Alexandra Phelan, “Anlaşma başarısız olursa kolektif küresel sağlığımız ve güvenliğimiz, sürecin hiç başlamamış olmasından çok daha savunmasız olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir