“Cumhurbaşkanı Erdoğan ileri görüşlü bir liderdir”

Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Rumen yetkililerle birlikte Ankara'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Ciolacu, davetinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

İki ülke arasında 2011 yılında “stratejik ortaklık” kurulduğunu ve bugün bunun Türkiye-Romanya ilişkileri açısından da önemli olduğunun altını çizen Ciolacu, şöyle konuştu: “Çünkü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ni resmileştirdik ve fiili olarak bu Zirveyi gerçekleştirdik. Romanya ile Türkiye arasındaki ilk ortak hükümet toplantısı ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.” Dedi.

Söz konusu adımın Türkiye ile Romanya'yı stratejik, ekonomik ve sosyal açıdan yakınlaştıracağını belirten Ciolacu, bu girişimden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ileri görüşlü bir liderdir”

Ciolacu, Romanya'nın resmi olarak Türkiye'nin öncelikli çıkarlarına sahip bir ülke olarak tanınmasından onur duyduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçek dostlarının kim olduğunu her zaman bilen vizyoner bir liderdir. Romanya da buna göre karşılık verdi ve bu nedenle bugün Türkiye de üyedir. Avrupa Birliği'nin.” “(AB) dışındaki ana ekonomik ortağımız, NATO'daki en önemli müttefiklerimizden biri, stratejik bölgesel ortak, iyi bir komşu ve dost diyebiliriz.” dedi.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremde ülkesinin Türkiye'ye destek verdiğini vurgulayan Ciolacu, bu anların ilişkiler açısından önemine dikkat çekti.

Ciolacu, kimlik sahibi Rumen vatandaşlarına Türkiye'ye yapılacak turistik geziler ve transit geçişlerde vize muafiyeti sağlanması gerektiğini hatırlatarak, bu karardan dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.

Rumen vatandaşların turizm alanında Türkiye'yi tercih ettiğini vurgulayan Ciolacu, söz konusu kararın hayırlı olacağının altını çizdi.

Et ve canlı hayvan ihracatının ve Türkiye'ye transit geçişin yeniden başlamasına değinen Ciolacu, bunun Rumen üreticiler açısından öneminin altını çizdi.

İki ülke arasındaki ticaretin geçen yıl 10 milyar doları aştığını, önümüzdeki yıllarda ise 15 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Ciolacu, bu hedefe ulaşmada iki ülkedeki işletmelerin önemli bir rolü olduğunu söyledi.

“Türkiye'nin bölgesel güvenliğe katkısı son derece önemli”

Ülkesinin savunma sanayi alanında daha yakın iş birliğine ilgi duyduğunu belirten Ciolacu, şöyle konuştu: “Bayraktar insansız hava araçları (İHA) ve Otokar zırhlı taktik araçlarına yönelik zaten Türkiye ile sağlam sözleşmelerimiz var. Ancak Rumen şirketlerinin teknolojiye ve bilgi birikimine ihtiyacı var. Bu bileşenlerin Romanya'da nasıl üretileceği.” “Bu amaçla bir ortaklık formülü oluşturabileceğimize inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmede enerji alanında büyük fırsatların ele alındığını belirten Ciolacu, şöyle konuştu: “Türkiye, hem Kafkaslardan hem de benzin istasyonları aracılığıyla doğal gaz tedariği konusunda ana seçeneklerimizden biri. ülkeler gaz üreticisidir ve gelecek rotalarının haritasında belirgin avantajlara sahiptirler.” dedi.

Ciolacu, yenilenebilir ve nükleer enerjinin yanı sıra bağlantı alanında da iş birliğinin geliştirilmesi olanaklarını değerlendirmek üzere Romanya-Türkiye ortak çalışma grubunun oluşturulması konusunda mutabakata varıldığını açıkladı.

Türkiye ve Romanya'nın Karadeniz'de büyük enerji yatırımları bulunduğunu vurgulayan Ciolacu, iki ülkenin Karadeniz'de güvenliğin sağlanması ve yatırımların korunması için birlikte hareket etmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ciolacu, “Romen, Türk ve Bulgar donanmalarının Karadeniz'de ortaklaşa yürüttüğü mayın temizleme faaliyetlerinin yakında başlamasını” memnuniyetle karşıladığını belirterek, şunları ekledi: “Karadeniz'e kıyısı olan müttefikler ilk kez ciddi bir güvenlik önlemini birlikte değerlendirme kararı aldılar. ve sevkiyat güvenliği sorunu.” Dedi.

Romanya Başbakanı, Türkiye'nin bölgesel güvenliğe katkısına değinerek şunları söyledi:


“Türkiye'nin bölgesel güvenliğe katkısı da son derece önemli ve burada Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, gösterdiği liderlik ve vizyondan dolayı tebrik etmek istiyorum. Türkiye'nin olağanüstü çabaları, Ukrayna'nın Karadeniz üzerinden tahıl transitine ilişkin anlaşmayı mümkün kıldı. daha sonra Romanya tarafından geri alındı ​​ve “Umarım Türkiye, hem Ukrayna'ya yardım hem de çatışma sonrası yeniden yapılanma sürecine katılım konusunda birlikte çalışmaya devam eder.”

“Gazze Şeridi'ndeki sivil kayıpların durdurulmasına yardımcı olmak insan olarak görevimizdir.”

Ciolacu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Ortadoğu'daki durumu da görüştüğünü ve “Gazze'de bir insanlık dramı ile karşı karşıya olduğumuz konusunda hemfikir olduğunu” belirterek, şöyle konuştu: “Gazze Şeridi'nde insani yardım sağlamak ve sivil kayıpların durdurulmasına yardımcı olmak her türlü insan hakkının üstündedir.” ” Onun söylediği gibi bu bizim görevimizdir.

Romanya Başbakanı Ciolacu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Romanya'nın “Türkiye ile AB arasındaki diyaloğu kolaylaştırmaya devam edeceğini” söylediğini söyledi.

Bugünkü ilk toplantılarının iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın gelişmesinin önünü açacağına inandığını vurgulayan Ciolacu, bugün imzalanan anlaşmaların ikili iş birliğini daha da güçlendireceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir