Cemil Tugay: TCDD fedakarlık yapmalı – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet Ege Haberleri

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin haziran ayındaki ilk olağan toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay yönetiminde gerçekleşti. Oturumda ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetiminin İZBAN demiryolları kullanım ücretine yaptığı fahiş artış da gündeme geldi.

TUGAY: KİRALAR ENFLASYONLA YÜKSELDİ

İZBAN'ın TCDD ile Büyükşehir Belediyesi ortaklığı olduğunu vurgulayan Başkan Tugay, şöyle konuştu: “Bu dönemde ekonomik kriz yaşanırken vatandaşın ulaşım masrafları artmasın derken elektrik fiyatlarına zam yapılıyor ve raylardan kiralar alınıyor. TCDD de resmi olarak açıklanan enflasyonun üzerinde ücretlendirildi, değil mi? “Özellikle İZBAN'ın neden zarar kaydettiğini merak edenler varsa bu konuya dikkat çekmek istedim” dedi.

“BİZE NEDEN BU KADAR BORÇ VERİYORSUNUZ?”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin elektrik ve demiryolu kiralarından dolayı TCDD'ye 911 milyon TL'nin üzerinde borcu olduğuna işaret eden Başkan Tugay, İZBAN'ın zarar ve borcunun önemli nedenlerinden birinin TCDD'nin yaptığı fahiş artışlar olduğunu belirterek, “Neden bu kadarız” dedi. üzgün?” “Borcunuz var mı?” diye sordu. Tugay ayrıca, “TCDD, uçuşlarında kullandığı hattın fiyatına zam yapıyor. Uçuş gecikmelerinin temel nedeni ise o hattaki şehirlerarası yolcu ve yük trenleridir. İZBAN trenleri TCDD trenlerinin geçmesini bekliyor. Bilet fiyatlarını artırmadık, millete yük olmasın dedik. Bu bağlamda İZBAN'ın borç yükünün artmaması için TCDD'nin fedakarlık yapması gerekiyor. Ama “demiryolu kirası” olarak aldığı para yılda üç buçuk kat artıyor. Belediye bunları özel faaliyetleri için kullanmıyor, toplu taşıma için kullanıyor. Bu zararların büyümesine değil, azalmasına katkıda bulunmalıyız” dedi.

“AK PARTİ İL BAŞKANINA GİDECEĞİM, DOSYAM HAZIR”

Bu olumsuzlukların adil bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini ve manipülasyon yapılmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Tugay, şöyle konuştu: “Biz yapmıyoruz diyorlarsa ikiyüzlülüğün ortadan kaldırılması lazım. Dosyamı hazırladım. Kendisiyle nezaket ziyaretimiz kapsamında AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı'nın yanına gideceğim. Bunları sana anlatacağım. Çözüm için desteğinizi isteyeceğim. İZBAN, TCDD'nin tavrını destekleyemez. İZBAN'ı kurtarmak için bilet fiyatını 50 liraya çıkarmamız lazım, böyle bir şey olmayacak. TCDD yıllık yüzde 350 artıramıyor. “Bunda herhangi bir manipülasyon yok” dedi.

“BÖYLE OLURSA ORTAKLIK BOZULACAK”

Başkan Tugay da şunları söyledi: “İZBAN'ın şehre ve İzmir halkına hizmet etmesini istiyorum. Bunu yaparken sürdürülebilir bir ekonomiye ve planlamaya sahip olmasını istiyorum. Bu şartlarda beklentimiz TCDD'nin bize yardımcı olmasıdır. O bizim ortağımız. Ben yılda 3 buçuk kat artırayım, sen bilet fiyatlarını artırmayacaksın. Ancak buradan çıkacak parayı alıp sermaye artırımlarına yatırıyorum… Bunun anlamı; Durumunuz ne olursa olsun, başımın çaresine bakacağım. Bu böyle olamaz. Böyle bir durumda ortaklık feshedilecektir. Ya onlar her şeyi bize teslim edecek, ya da biz her şeyi onlara teslim edeceğiz. Bir lira kazanıyorsun, iki lira harcıyorsun. Bunun için yeterli para var mı? Bütün yük bizim üzerimize düşüyor. İZBAN 4 yeni istasyon inşa ediyor. Tanesi 250 milyon TL'den 1 milyar TL. Bunlar değersiz mi? Bu adaletsizliğe karşı çıkıyorum. Amacım sorunu çözmek. Bu şehir beni belediye başkanı seçti. Kayıpların doruğundayken aldım ve bunları konuşmak zorunda kaldım. Bunu görmezden mi gelmeliyim? dedi.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE SUNUM

Toplantıda İZBAN'ın yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan İzmir Metro A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Alev, yönetim kurulu üyelerine bilgilendirici bir sunum yaptı. Alev, 136 kilometrelik hatta her gün taşınan yolcu sayısının 3 binden 250 bine çıktığını söyledi. İZBAN'ın kapasitesinin artırılmasına yönelik görüş ve önerilerini sıralayan Alev, sinyalizasyon sisteminin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Alev, şunları söyledi: “Sinyalizasyon sistemi 2010'dan önce yapılmış bir sistem. Maalesef sorunlu. Filoya ihtiyaç var ama sefer sayısını artıracak sinyalizasyon sistemi yok. “Bunların hepsi birbirine zincirlenmiş” dedi.

“SORUNLAR BİRİKİMLE ARTTI”

Ekonomik sorunlara da değinen Alev, şunları söyledi: “İZBAN kurulduğunda oluruna bırakma anlayışı vardı. 2018 yılına kadar işler iyi gidiyordu. Şimdi faizler düşük kaldığı için gelirlerimiz giderlerimizin yüzde 50’sini karşılıyor. Sorunlar önümüze dağlar gibi yığılıyor. Elektrik maliyetlerimiz arttı. TCDD hattını kullandığımız için kira ödüyoruz. Her yıl enflasyon kadar arttı. Özellikle son yılda %243 artış gösterdi. Tren kiralama ücreti 2023 yılı için kilometreye göre 12 lira, 2024 yılında ise 41,20 lira olarak talep ediliyor. “71 milyon olan yıllık kiramız yaklaşık 246 milyona çıktı” dedi. Başkan Tugay, “2023’ten 2024’e geçerken neyin fiyatı 3 buçuk arttı? Bu artışın nedeni nedir? Mantıklı bir açıklama yapıldı mı? Alev, konuyla ilgili şunları söyledi: “TCDD'nin Türkiye'de ortağı olduğu tek kuruluş İZBAN'dır. “Bu artış sadece İZBAN için geçerli” dedi.

“TEMSİLCİNİZ YOKTU, VAR OLMADIĞINIZ, BUNU BÖYLE ANLAMAYIN”

Toplantıda Başkan Tugay, Çankaya katlı otoparkının yıkımından dönüş süreci ve güçlendirme yöntemi seçimi hakkında da bilgi verdi. Başkan Tugay, şunları söyledi: “Yapılan testlerin ardından büyükşehir belediyesi yıkma kararı aldı. Olay tartışıldı ve mahkemeye taşındı. Mahkeme yıkılmasına karar verdi. Seçimler vardı. Esnaf arkadaşlarımız bana 'Burası yıkılırsa park sorunu yaşarız' dediler. Ben de arkadaşlarıma şunu sordum: “Burayı yıkmak dışında başka bir seçeneğimiz olabilir, lütfen araştırır mısınız?” Söyledim. Araştırdılar. Tüm hukuki süreçleri tamamlandı ve yıkmak zorunda kaldık. Bu yüzden parlamentoda üzüntümü “maalesef yıkım gerekli görünüyor” diyerek dile getirdim. Daha sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden resmi bir arkadaşımız bizi aradı ve şöyle dedi: 'Eğer yıkılmasını istemiyorsanız, gerçekten üzülüyorsanız bunun bir alternatifi var mı diye görüşmek isterim. Ankara'da ne var?' “Lütfen yapın” dedi. Bu görüşmelerin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan “yıkmaya gerek yok” diye bir yazı gelirse “yıkmayacağız” dedim. Bütün bunlar olurken vekiliniz Ceyda yoktu, siz de yoktunuz, o bürokrat arkadaşımız da Ankara'ya gitti, toplantılar yaptı, sonra yanımızdan geldi ve şöyle dedi: “Olabilir. Bunun üzerine genel sekreter yardımcımız Bakanlığa yazı yazarak güçlendirme imkanı olup olmadığını sordu. Bakanlıktan 'güçlendirir misin' cevabını alınca yıkmama kararı aldık. “Bu kadar sahiplenici olma” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir