Çanakkale Belediyesi şehre 13 mobil atık toplama merkezi kurdu – Son Dakika Türkiye Haberleri

Çanakkale Belediyesi'nin, Çanakkale Katı Atık Yönetimi Derneği (ÇAKAB) ve Veolia Çanakkale işbirliğiyle Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında kente yerleştirdiği 11 mobil atık toplama merkezinin yanı sıra belirlenen noktalarda mobil atık toplama merkezleri açılacak. 12 Haziran 2024 Çarşamba gününden itibaren Güzelyalı ve Dardanos bölgelerinde devreye alındı.

Belediye Başkanı Muharrem Erkek, 12 Haziran Çarşamba günü itibarıyla Dardanos ve Güzelyalı'da bulunan ve sayısı 13'e çıkan mobil atık toplama merkezleri ile 1. sınıf atık toplama merkezini ziyaret ederek, atıkların ayrı toplanmasının öneminin altını çizdi. temiz şehir.

Kaynakların verimli kullanılması, atık miktarının azaltılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve doğal kaynakların korunması amacıyla düzenlenen Sıfır Atık Projesi kapsamında, Ambalaj atıkları, Atık elektrikli ve elektronik ekipman (WEEE), Atık piller, Bitkisel yağ atıkları, İlaç atıkları ve Kent genelinde çöpler belediye tarafından ayrı ayrı toplanıyor. Tekstil atıkları da mobil atık toplama merkezlerinde vatandaşlar tarafından ayrıştırılabiliyor. Son olarak Güzelyalı ve Dardanos'a eklenen mobil atık toplama merkezleri, vatandaşların evlerinde ayrı ayrı topladıkları atıkları, üzerinde belirtilen atık türlerine göre ayrıştırabilecek.

BAŞKAN ERKEKLER OFİSİNDE İNCELEDİ

Bu kapsamda Güzelyalı ve Dardanos'ta bulunan mobil atık toplama merkezlerinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Muharrem Erkek, belediye başkan yardımcıları Özleyiş Çetin ve Emrah Eroğlu, iklim değişikliği ve sıfır atık yöneticisi Aysun Kavcar, temizlik işleri müdürü Burak Selçuk personeli ile ziyaretlere katıldı. katıldı.

Erkek, Dardanos ve Güzelyalı'daki mobil atık toplama merkezlerini inceleyerek buradaki faaliyetler hakkında bilgi aldı ve vatandaşlara ayrı atık toplamanın önemini anlattı.

“İnşaat atıklarınızı topluyoruz”

Başkan Erkek, 2021 yılından beri faaliyette olan 1. sınıf atık toplama merkezine de teknik gezi düzenledi. Burada bir açıklama yapan Başkan Erkek, şunları söyledi: “Bugün 1. sınıf atık toplama merkezindeyiz. Bu yapımız; Eski şehir mezarlığımızın yanında, içme suyu arıtma tesisimizin hemen karşısında bir alan. 2021 yılından bu yana burayı işletiyoruz. Atık Toplama Merkezimizde ambalaj atıklarınızı (kağıt-karton, plastik, metal, cam), Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalarınızı (WEEE), Atık Pilleri, Kullanılmış Bitkisel Yağları, Son Kullanma Tarihi geçmiş Atıklarınızı toplayabilirsiniz. ilaç ve tekstil atıklarının yanı sıra küçük atıklar (5 torbaya kadar) İnşaat atıklarınızı topluyoruz. “Sonra onu çöp sahamıza götürüyoruz” dedi.

“AYRILMALARINI İSTİYORUM”

Başkan Erkek konuşmasına şöyle devam etti; “Bu çalışmaları yapmaktaki amacımız; Temizlik bilincini geliştirmek, atık ayrıştırma konusunda farkındalığı arttırmak ve bu merkezin daha iyi çalışmasını ve tanınmasını sağlamak. Bu kapsamda hemşehrilerimin tüm atıkları burada ya da şehrimizin 13 noktasında bulunan mobil atık toplama merkezlerinde ayrıştırılarak toplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir