BM, İsrail'i 'çatışma bölgelerindeki çocuklara zarar veren' ülkeler listesine aldı

Israel National News'e göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in Washington'daki askeri ataşesi Tümgeneral Hedi Silberman'a konu hakkında bilgi verdi.

Guterres, Silberman'a Rusya'nın yanı sıra DEAŞ, El Kaide ve Boko Haram terör örgütlerinin yanı sıra İsrail'i de “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren ülke ve kuruluşların” kara listesine eklemeye karar verdiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Guterres'i bu adımdan vazgeçmeye ikna etme yönündeki tüm çabalarında başarısız olduğu bildirilen İsrail'in, önümüzdeki hafta yayınlanacak kara listeye alınacağı bildirildi.

Listede İsrail Devleti'nin adının açıkça yer almayacağı ancak durumun sorumlusunun “İsrail ordusu” olarak tanımlanacağı tahmin ediliyor.


Gazze'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor ya da yaralanıyor

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 586 Filistinli öldürüldü, 83 bin 74 kişi de yaralandı.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre Gazze'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor ya da yaralanıyor.

Gazze Hükümeti Basın Bürosu, 3 Haziran'da yaptığı açıklamada, Gazze'de 3 bin 500 çocuğun açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir