Biden açıkladı: Hamas'ın ateşkese tepkisi – Son Dakika Dünya Haberleri

Haniyeh, Hamas tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, “Hamas, halkımızın iradesini ve kahramanca direnişini temsil eden bir duruşla müzakereleri yürütüyor” dedi.

Hamas lideri, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi ve esir değişimine dayalı her türlü anlaşmaya olumlu ve ciddi yaklaşacaklarını vurguladı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te fanatik Yahudilerin provokatif “bayrak yürüyüşüne” tepki gösteren Haniyeh, şunları söyledi:

“Kudüs'teki yerleşimci çılgınlığı, Kudüs'ün çatışmanın odak noktası olduğunu, işgal sona erene ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulana kadar halkımızın barış içinde olmayacağının altını çiziyor.”

Öte yandan Gazze'deki ateşkes müzakereleri için Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Hamas heyetinin, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani ve Mısır istihbarat direktörü Abbas Kamil ile görüşmelerini tamamladığı belirtildi.

NE OLDU?

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu söyledi.

Biden, teklifin İsrail'e ait olduğunu söylese de Netanyahu, “tercih edilen hedeflere” ulaşılıncaya kadar savaşı sürdüreceklerini açıkladı. Netanyahu, parlamentonun Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in teklifiyle Biden'ın teklifi arasında “boşluklar” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir