Batı, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'na “meydan okumasına” kan dökerek tepki gösteriyor

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nde, Refah'ın kuzeybatısında yerlerinden edilmiş Filistinliler için ayrılan Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınındaki çadırları bombaladı.

Görgü tanıkları şunları söyledi: “İsrail ordusunun bombardımanı, kamptaki birçok çadırın yıkılmasına ve yakılmasına neden oldu. Bu kamp, ​​İsrail ordusunun tahliye etmek istediği bölgede, binlerce insanın yaşadığı Refah şehrinde bulunmuyor. Yerinden edilmiş Filistinliler”.

Filistin Kızılayı, sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin cenazesini ve yaralıları hastanelere kaldırdığını söyledi.

Hamas'ı hedef almak istediğini söyleyen İsrail, yangının altını çizdi

İsrail ordusu da Refah'taki hava saldırısında sivillerin öldürüldüğünü doğruladı, ancak “savaş uçakları Refah'ta üst düzey Hamas liderlerinin kaldığı bir yerleşkeye saldırarak Batı Şeria'daki Hamas ofisi müdürü Yasin Rabi ile bir başka lideri öldürdü” dedi. Adı Halid el-Najjar.”

Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü açıklayan İsrail ordusu, saldırının ardından çıkan yangında sivillerin öldüğünü söyledi.

[Bölgedeki açlık öyle bir boyuta geldi ki Filistinliler yanan çadırlarda gıda arıyor (Reuters)]

Bu saldırı dünyanın farklı yerlerinden tepkilere neden oldu. Tel Aviv'in Uluslararası Adalet Divanı'nı dinlemeyerek uluslararası hukuka meydan okuduğu yönünde yorumlar yapıldı. Türkiye'nin yanı sıra Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Katar ve İrlanda da saldırıyı resmi açıklamalarıyla kınadı.

AB'den sert açıklama

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bugün X hesabında şu açıklamalarda bulundu:


Refah'tan gelen, İsrail saldırılarının küçük çocuklar da dahil olmak üzere düzinelerce yerinden edilmiş insanı öldürdüğüne dair haberler beni dehşete düşürdü. En güçlü ifadelerle kınıyorum. Gazze'de güvenli bir yer yok. Bu saldırıların derhal durdurulması gerekiyor. Tüm taraflar Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermelidir.

İsrailli milletvekili tutuklama emrini destekliyor

İsrail parlamentosunda muhalefetteki Birleşik Liste partisinin bir üyesi olan Ofer Cassif, Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısı Karim Khan'ın Mayıs ayında Başbakan Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant için “tutuklama emri” talep ettiğini hatırlattı. . 20, sorumluların yargılanması talebinde bulundu.

Gazze'yi kontrol etmeyen Filistin yönetimi, saldırının “tüm sınırları aşan bir katliam” olduğunu söyledi. Filistin Enformasyon Bakanı ve başkanlık sözcüsü Nabil Abu Rudeyne şunları söyledi:


İsrail işgal güçlerinin bu iğrenç katliamı gerçekleştirmesi, uluslararası düzeydeki tüm meşru kararlara, özellikle de Uluslararası Adalet Divanı'nın Refah'ı hedef almamanın ve Filistin halkına koruma sağlamanın gerekliliğine ilişkin açık kararına bir meydan okumadır. .

“İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'na meydan okuyarak savaş suçu işledi”

Bölgeyi kontrol eden Hamas da İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'na meydan okuyarak “korkunç bir savaş suçu” işlediğini söyledi. Saldırıdan ABD yönetimi ve İsrail'in Refah işgalini desteklemekle suçlanan Joe Biden sorumlu tutuldu.

Hamas, başta Mısır olmak üzere tüm taraflara, Refah sınır kapısından çekilmesi için İsrail ordusuna baskı uygulanması, sınır kapısındaki ekiplerin çalışmalarına devam edebilmesi ve insani yardımların sınır kapısından geçişini kolaylaştırma çağrısında bulundu. ülke. yaralılar ve hastalar.



Fransa'da hem muhalefet hem de hükümet çağrıda bulunuyor

Fransız muhalif siyasetçiler de Tel Aviv hükümetine tepki gösterdi. Muhalefet liderlerinden Jean-Luc Melenchon, Refah kampında yaşananları “korkunç” olarak nitelendirdi:

Gazze'deki mülteci kamplarındaki çadırlarda yaşanan iğrenç katliam, bu savaş suçluları ordusunun katillerini ve liderlerini özetlemektedir.

“Macron hiçbir şey yapmıyor”

Sol görüşlü Esnek Olmayan Fransa (LFI) partisinin lideri Melenchon, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u “hiçbir şey yapmamakla” suçladı. Yetkili, İsrail'e her türlü baskı uygulanmasını istedi, Fransa'nın İsrail hükümeti ile işbirliğini sona erdirmesini, silah ihracatına bir ambargo koymasını ve Filistin devletliğini tanımasını istedi.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada Macron da derhal ateşkes çağrısında bulunarak şunları söyledi: “Bu operasyonlar sona ermeli. Refah'ta Filistinli siviller için güvenli bir alan yok.”

Belçika Başbakan Yardımcısı Petra de Sutter, “Bu savaş suçlarını tamamen durdurmalıyız” diyerek tepki gösterdi.

“Artık meşrulaştırılamaz”

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto ise duruma çaresizlik içinde baktıklarını söyledi:

Durum giderek zorlaşıyor. Hamas'la hiçbir ilgisi olmayan masum Filistinli erkek, kadın ve çocuklara hakları ne olursa olsun yapılan baskı artık haklı gösterilemez.

Almanya'dan sınır yardım misyonuna destek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, AB dışişleri bakanlarının bugün Brüksel'de yapacağı toplantı öncesinde basına açıklama yaptı.

Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarının bağlayıcı olduğunu ve uygulanması gerektiğini vurgulayan Baerbock, şöyle konuştu: “Uluslararası hukuk, uluslararası insancıl hukuk herkes için geçerlidir. Bu, İsrail'in savaş yürütme biçimi için de geçerlidir.”

Dışişleri Bakanı, Alman hükümetinin Refah'ta sınırın güvenliğini sağlamak için AB sınır yardım misyonunu yeniden etkinleştirme fikrini desteklediğini söyledi. AB, 2005 yılında Refah kapısına bir sınır yardım heyeti göndermişti, ancak bu misyon 2007'de durdurulmuştu.

Uluslararası Adalet Divanı, 24 Mayıs'ta aldığı yeni tedbir kararıyla, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurması, insani yardımları engellememesi ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin suçlarını araştırmak üzere Gazze'ye girmesine izin vermesi gerektiğine hükmetti. Uluslararası Adalet Divanı, Hamas'ın tutuklu rehineleri derhal serbest bırakması gerektiğini vurguladı.

Gazze'deki savaş, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırılarının ardından başladı. İsrail'in verilerine göre Aksa Tufanı operasyonunda çoğu sivil olmak üzere 1.170'den fazla kişi hayatını kaybetti. 252 rehineden 121'inin hâlâ Gazze'de olduğu ve 37'sinin öldüğü tahmin ediliyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 36 binden fazla Filistinli öldürüldü, yaralı sayısı ise 80 bini aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir