“Ayhan Bora Kaplan” suç örgütünün 61 sanığının davası başladı: “HTS kayıtları bilirkişilikle çarpıtıldı” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Ankara Başsavcılığı'nın “Ayhan Bora Kaplan” suç örgütü hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede; Şikayetçi olarak 12 kişi, sanık olarak ise 28'i tutuklu 61 kişi yer aldı.

Suç örgütünün kurucusu ve yöneticisinin “Ayhan” kod adlı sanık Bora Kaplan olduğu, diğer yöneticilerin ise sanıklar Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik olduğu belirtildi.

İddianamede Bora Kaplan ve örgütün 5 lideri, “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “kasten öldürme”, “nitelikli kasten öldürme”, “kasten yaralama”, “kişilik haklarından yoksun bırakma” suçlarıyla suçlanıyordu. özgürlük”. , “nitelikli yağma”, “işkence”. bunlardan biri ağırlaştı. Diğer 55 sanık için ise farklı sürelerde hapis cezaları istendi.

DURUŞMADA TÜM SANALILAR HAZIR

Aralarında suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen Bora Kaplan'ın da bulunduğu 28'i tutuklu 61 sanığın davası Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Sincan Ceza İnfaz Kurumu yerleşke salonunda yapılan duruşmaya tüm sanıklar ve taraf avukatları katıldı.

İddianamenin özetinin okunması ve sanıkların kimliklerinin belirlenmesinin ardından mahkeme başkanı, Bora Kaplan'ın duruşma salonunda 5 avukatının bulunduğunu ancak duruşmaya yalnızca 3 avukatla katılabileceğini açıkladı. İfadelerin ardından sanıkların savunmasına geçildi. Sanık Adnan Kaplan, Erkan Doğan'ın şikayeti üzerine gözaltına alındığını ve tutuklandığını açıkladı. Kaplan, “Albüm” barın otoparkında çalıştığını ve gerçeklerden haberi olmadığını iddia ederek tahliyesini talep etti.

'PARA İÇİN ARKADAŞ TERİMİNİ KULLANDIM'

Sanık Ali Dönmez, araç kiralama işiyle uğraştığını ve 2018 yılında “Albüm” ve “Tren” isimli firmalarda garson olarak çalıştığını belirtti. Herhangi bir suç örgütüne üye olmadığını savunan Dönmez, şunları söyledi: Çalışıyordu, Fethi Koyuncu da garsonluk yapıyordu ama biz maaşlarımızı ondan aldık. Görevlerin kimde olduğunu bilmiyorum. Ben örgüte üye değilim.

Dönmez savunmasında, kaset kayıtlarında “arkadaş” ifadesini değişim çağrısı yapmak için kullandığını da sözlerine ekledi.

Sanık Ali Şallı, araç kiralama şirketi olduğunu ve herhangi bir suç örgütüyle bağlantısının bulunmadığını iddia etti. Mahkemeye yazılı savunmasını sunan Şallı, “Neden cezaevinde olduğumu bilmiyorum, gecikmiş adalet benim için adalet değildir. Bu sebeplerden dolayı tahliyemi talep ediyorum. En sıkı adli gözetim altında serbest bırakılmayı talep ediyorum.”

Sanık Arif Buğra Meşen, 2018-2019 yılları arasında “Loop” adlı barda garson olarak çalıştığını ve bu nedenle sanıklardan bazılarını tanıdığını iddia etti. Meşen, Vale gibi nasıl suç örgütüne üye olduğunu anlamadığını belirtti. “Bora Kaplan dediğiniz adamı tanımıyorum. Gözaltında ilk kez sesini duydum. 8 aydır tutukluyum, hiçbir suça bulaşmadım, hiçbir örgüte üye değilim.” Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

'3 ÜNİVERSİTE BİTİRDİM'

Sanık Barış Kurt da hayatında ilk kez cezaevine girdiğini belirterek, “Mühendisim, 3 üniversite mezunuyum. Doktoram var, uluslararası yayınlarım var. Şoktayım, rüya halindeyim.Bunu söyledikten sonra Bora Kaplan'ı kız arkadaşıyla gittiği bardan tanıdığını söyledi.

Mahkeme Başkanı daha sonra kendisine, savcılık önündeki ifadesinde Kaplan'ı tanımadığını neden belirttiğini sordu.

Barış Kurt, “O dönemde siyasi bir görevimiz vardı, ben de meclis (Çankaya Kent Konseyi) üyesiydim. Benim siyasi bir geleceğim, bir kariyerim var.” o cevapladı.

Mahkeme başkanı, “Bunun konuyla ne alakası var? Bora Kaplan sakıncalı mı? Bunun siyasi kariyerinizle ne alakası var?” diye sordu. Barış Kurt sessiz kalınca, “Cevabınız yok” dedi. Yani Kurt “Evet. Sana kim olduğumu söyleyeyim; sonra bana ne istersen sor.” Hayat hikayesini anlattı.

Polisin HTS kayıtlarını tahrif ettiğini ve hazırladığı bilirkişi raporuyla mahkemeyi aldattığını iddia eden Barış Kurt. “Bu bir utanç” ağlamaya başladı.

Kurt, aleyhinde ifade veren Erkan Doğan'ın “sokak çocuğu, nankör, çingene, esrar içerek mahvolmuş” ifadelerini kullandı. Gizli tanığın ifadesinin de tahrif edildiğini iddia eden Kurt, sorgu sırasında kendisine okunanların mahkeme başkanının okuduklarından farklı olduğunu öne sürerek, “Suç değil mi? Neden oynuyorsunuz? Eğer oynuyorsanız” dedi. Çok fazla oynuyorsun, Tanrı sana bu şekilde yardım edecektir.”

Duruşmaya öğle yemeği için ara verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir