Yeni Anayasa: TBMM Başkanı Kurtulmuş bugün DEM Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi'ni ziyaret edecek – Son Dakika Türkiye Haberleri

Getty Images

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, DEM Partisi, Saadet Partisi ve İYİ Parti ile birlikte yeni anayasa için siyasi parti ziyaretlerine bugün de devam edecek.

Üç partinin Meclis'teki gruplarına yapılacak ziyarette, yeni Anayasa çalışmasına ilişkin usul ve esaslar ele alınacak.

Kurtulmuş, öncelikle tarafların işlerini yapmasını isteyecek.

Partilerin çalışmalarını yaza kadar tamamlamaları halinde, önümüzdeki yasama yılında yeni anayasanın çerçevesinin ortaya çıkması ve ortak komisyon kurulması bekleniyor.

Kurtulmuş, yeni anayasa için siyasi parti ziyaretlerine Salı günü CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile başladı.

Kurtulmuş, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Anayasa'nın içeriği hakkında konuşmadıklarını, prosedür hakkında konuştuklarını ve toplantının verimli geçtiğini söyledi.

“Partilerin anayasası yok, anayasa önerileri var. Milletin anayasası var. Bir yolu birlikte bulacağız” diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Mayıs ayı sonuna kadar grubu bulunan siyasi partilerden izlenecek prosedüre ilişkin görüşlerini alacağız. Gelecek yıl Meclis açıldığında müzakere ortamı başlayacak ve önümüzdeki dönemde sonuç alabileceğimizi düşünüyorum. Meclis bunu yapacak” Kararı alırken tüm siyasi partilerimizle yapıcı diyaloğumuzu bu süreçte sürdüreceğiz.”

Özgür Özel, şunları söyledi: “31 Mart seçimlerinde Türkiye'nin birinci partisi olarak ortaya çıkan ve sorumluluğumuzun bilincinde olan bir partiyiz. Bugün Türkiye'nin birçok farklı sorunu varken, yeni anayasanın ihtiyaca nerede cevap vereceğini düşünmemiz gerekiyor. Şirketimizle bunu değerlendireceğiz.”

DEM partisi şu ana kadar Türkiye'de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu fikrine katıldığını belirtirken, Eşbaşkan Tülay Hatimoğulları tartışmaların hükümet için “Yenikapı gibi can simidi haline gelmesine” izin vermeyeceklerini söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu bu hafta başında Habertürk yayınına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Eğer konu mevcut sistemin parlamenter demokrasiyle değiştirilmesi yönünde bir özeleştiri ile gelirse, konuya farklı bakacağız. Takibe izin vermeyeceğiz. Tek adamcılığı güçlendirecek bir revizyonun.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bugün yapılması planlanan toplantının ana gündem maddelerinden birinin yeni Anayasa olması bekleniyor.

Toplantıda Erdoğan'ın gündeminde yeni Anayasa olması gerekirken, Özel'in yargı krizinden ekonomik sorunlara, dış politikadan partisine devredilen belediye borçlarına kadar eksiksiz bir dosyayla masaya oturması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir