Urla'da kıyı temizliği çalışmaları yapıldı – GÜNDEM

Akdeniz'i Temizleyin kampanyası kapsamında Akdeniz ülkelerinde eş zamanlı olarak kıyı temizliği faaliyetleri gerçekleştirildi. Urla İskele ilçesinde yürütülen kıyı temizliği çalışmalarında 45 dakikada 332 kg atık toplandı, Urla Belediye Başkanı, Baş Mimar Selçuk Balkan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Deniz Koruma Şube Müdürü Hasan Tuna, İmeak İmeak şubesi temsilcileri Temizlik çalışmasına Deniz Ticaret Odası, TURMEPA gönüllüleri, STK ve siyasi partilerin yanı sıra temsilciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
FARKINDA BİR TOPLUM İNŞA ETMEK ZORUNDAYIZ
45 dakikada 332 kg çöpün toplandığı etkinlikte konuşan Urla Belediye Başkanı Yüksek Mimar Selçuk Balkan, farkındalık projelerinin devam edeceğinin altını çizerek şunları söyledi: “Bugün insanın doğayı nasıl kirlettiğine bir kez daha tanık olduk. Denizden çıkan ve her yere atılan şişeler, plastik ve alüminyum geleceğimizi yok ediyor. Bilinçli bir toplum inşa ederek doğamızı korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya bilinçlendirme projelerimiz devam edecek. Güzel yarınlar için mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz” dedi.
DAHA DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKİYOR
Etkinliğin paydaşlarından İzmir Büyükşehir Belediyesi Deniz Koruma Şube Müdürlüğü adına konuşma yapan Saygın Yörük, şunları söyledi: “Temizlik çalışmalarımızda gördüğünüz gibi ağırlıklı olarak cam bulundu, plastik ve alüminyum kullanıldı. . Bu atığın doğadan yok olması için gereken süreye bakarsak cam 4 bin yıl, kağıt 3-5 ay, alüminyum 100-200 yıl sürüyor. Temizlik sırasında en çok uzaklaştırılan plastik, 405 yıldır doğadaki yolculuğunu sürdürüyor. Plastiğin üretilmesi saniyeler, kullanılması dakikalar, doğaya karışması ise yüzyıllar alabiliyor. Bu yüzden çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü plastik şişelerde değil, güzel Urla'mızda gümüş sardalya sürülerinin yüzmesini istiyoruz.”
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir