“Umarım herkes konuyu araştırır” ve paylaşımda bulundu: “Türkiye Angola'dan daha kötü durumda” – Son Dakika Türkiye,Siyaset Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı ve şehir plancısı Dr. Buğra Gökce, sosyal medya paylaşımında Türkiye'nin yoksulluk endeksinde 5'inci sırada olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu Gökce paylaşımı şöyle:

“Angola, Zimbabve, Sudan… Yoksulluk endeksinde Türkiye bu ülkelerden daha kötü durumda.

O zaman neden?

Bugün 16 Nisan. Bundan tam 7 yıl önce Türkiye, dünyada benzeri olmayan bir “Başkanlık Sistemi”ne oy verdi. Yeni rejim, mühürsüz oylar nedeniyle bugün hala tartışılan referandumun ardından yürürlüğe girdi.

Rejimin yürürlüğe girmesiyle birlikte hukukun üstünlüğü ilkesi sarsıldı, kuvvetler ayrılığı, denge ve kontrol mekanizmaları zayıfladı. Gücün tek elde toplandığı ve yoğunlaştığı bir rejim kuruldu.

Çözüm?

Türkiye, 2017 yılında hukukun üstünlüğü endeksinde 113 ülke arasında 101'inci sırada yer aldı. Bugün 142 ülke arasında 117. sırada yer alıyor. Yolsuzluk endeksinde 180 ülke arasında 81'inci sıradaydık, bugün 115'inci sıradayız. Basın özgürlüğü endeksinde 155. sıradaydık, bugün ülke genelinde 165. sıradayız. Tüm küresel endekslerde geriye gittik.

16 Nisan 2017'de 1 dolar 3,6 lira değerindeydi. Bugün 32 lira. Enflasyon oranı yüzde 11,9 idi, bugün yüzde 65. Faiz oranı yüzde 11,75 idi, bugün yüzde 50 oldu.

2017 yılında Türkiye'nin en zengin %10'u toplam servetin %55,2'sini alırken, bugün en zengin %10 toplam servetin %69,8'ini alıyor.

Konut sahibi olma oranı 2017 yılında yüzde 59,1 iken bugün yüzde 56,2 oldu.

Peki ne yapıyoruz?

31 Mart seçimlerinde halkımız güçlü bir irade ortaya koydu. Herkesin bu sonuçları çok iyi analiz edip harekete geçmesi gerekiyor.

Türkiye'nin temel hedefi, Atatürk'ün vurguladığı gibi “muasır medeniyet seviyesinin bile üstüne çıkmaktır”. Tüm kurumlarımızı yenilemek, halkımıza en iyi hizmeti sunmak, kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak, insanımızın hak ettiği refah ve özgürlük düzeyine ulaşması için gerekli yapısal reformları gerçekleştirmek toplumun siyasete görevidir.

Umarım herkes 2017 referandumunun 7. yıl dönümünde ortaya çıkan durumu dikkate alacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir