Türk savunma sanayisinin üstünlüğü “yapay zeka” ile artacak

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Siber Güvenlik Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Bahadır Bülbül, Mersin Tarsus Üniversitesi'nin düzenlediği “32. Sinyal İşleme ve Haberleşme Uygulamaları Kongresi”nde soruları yanıtladı.

Türkiye'nin savunma sektöründe dünyanın en iyileri arasına girdiğini vurgulayan Bülbül, şöyle konuştu: “Türkiye'de savunma sanayi son yıllarda ciddi bir ivme kazandı ve artık en rekabetçi olduğumuz alanlardan biri haline geldi. Dünya çapında savunma sanayinde takip edilecek değil takip edilecek bir konum.”

Bülbül, savunma sektöründeki yeni gelişmeleri takip ettiğini, bunun en belirgin örneğinin ise yapay zeka teknolojisi olduğunu söyledi.

Yapay zekanın tüm sektörleri etkilediğini anlatan Bülbül, şunları söyledi: “Yapay zeka çok hızlı gelişiyor. Savunma sanayindeki üstünlüğümüzü sürdürmek için yapay zekadaki bu ivmeyi savunma sanayimize de taşımak istiyoruz. Bu amaçla çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. savunma sektöründe yapay zekanın gelişimini teşvik etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“Otonom sistemlerde karar verme, mobilite ve sürü yetenekleri öne çıkıyor.”

Bülbül, yapay zekanın savunma alanında kullanılmasının çeşitli sonuçlar doğurabileceğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Her şeyden önce otonom sistemlerde karar verme, mobilite ve sürüleme yetenekleri ön plana çıkıyor. Özellikle karar destek alanında büyük veri dil modellerinin hızlı gelişimini takip ediyoruz. Karar asistanlarının şartlarına ek olarak görüntü işleme gibi konuların da çok başarılı sonuçlar elde edilmesini ve çeşitli sistemlerimizin daha iyi kararlar alınmasına etkisini bekliyoruz. Bunlar sadece birkaç örnek. Olması bekleniyor. Birçok sektörde aynı anda önemli gelişmeler yaşanıyor.”

“Yapay zeka bizim için bir fırsat”

Yapay zekanın Türk savunma sanayisi için büyük bir fırsat temsil ettiğini vurgulayan Bülbül, şöyle konuştu:

“Yapay zeka bilişim alanında bir teknolojidir. Bu teknolojilerin elde edilmesi diğer teknolojilere göre daha hızlı gerçekleşebilir. Bu bizim için dünyayla aynı seviyede fırsata sahibiz. ve bu teknolojileri hızla savunma sanayimize kazandırmaya çalışalım, yakın gelecekte üstünlüğümüzü artıracağız.” Bunu da artıracağımızı düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir