Türk savunma sanayii alt yüklenicileri kritik platformlara güç katıyor

KAAN'ın alt yüklenicilerinden Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş.'nin de dahil olduğu Altınay Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, milli savunma sanayi projelerinde alt yüklenicilerin rolüne ilişkin bir açıklama yaptı.

Altınay, Türk savunma sanayisinin teknolojik yetkinliğine, son 20 yılda yapılan çalışmaların güçlü bir şekilde desteklenmesiyle ulaşıldığının altını çizdi.

Türkiye'nin uluslararası alanda pek çok alanda dünyanın üçüncü, bazen dördüncü, beşinci sanayi üreticisi haline geldiğine dikkat çeken Altınay, şöyle konuştu: “Türkiye teknolojiyi geliştiren, seri üretim kabiliyetini kazanmış bir ülke. İnsansız hava araçlarımız Özellikle son dönemde birçok savaş alanında etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı. “Savaşın gidişatını başarılı bir şekilde değiştirme yeteneğini ortaya koydu” dedi.


Kritik zırhlı araçların modernizasyonuna yönelik yeni ve özgün ürünler geliştirildi

Altınay Teknoloji Grubu'nun ilk araştırma geliştirme şirketini 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde kurarak yola çıktığını belirten Altınay, şöyle konuştu: “Türkiye'nin ilk endüstriyel robotunu geliştiren firmayız. Hareket teknikleri, kontrol ve hassasiyet konularında 30 yıldır önemli başarılara imza attık. mekanizmalar. 30 yılda 10.” “Milyonlarca saatlik birikmiş araştırma ve geliştirme elde ettik. 1000'in üzerinde çalışanımız var.” dedi.

Savunma alanındaki çalışmalarının 2006 yılında NATO himayesinde mühimmat teknolojisine yönelik bir projeyle başladığını anlatan Altınay, şöyle konuştu:

“Bu projenin esas sorumlusu olan Roketsan projesinin yönlendirmesiyle kendisine özgün ve yenilikçi bir çözüm sunduk. Projemiz, insansız mühimmatları söküp ayırabilen ve söktükten sonra sipariş verebilen sistemlerin oluşturulmasıyla uluslararası alanda takdir topladı. 2007 yılının sonuna gelindiğinde birçok türde mühimmatı tek bir entegre çatı altında sökmeyi başardık.” “Ekipmanları ayıran bir tesis sağladık. Bu aynı zamanda NATO'nun akıllı mühimmat konusunda yaptığı en büyük teknolojik altyapıdır ve bunu da Türkiye'de yaptık.”

Altınay Teknoloji Grubu'nun, mühimmatı kısa sürede sökebilecek geniş bir teknolojik uzmanlığa sahip olmasının, bu durumun savunma alanında yeni projelere imza atmasını sağladığını belirten Altınay, 2010'lu yıllarda malzemeye duyarlı mekanik malzemelerin geliştirilmesinde rol almaya başladıklarını söyledi. Türk milli tank projesinde kritik zırhlı araçlarda namlu aktüatörünün hareketinin kontrolünü sağlayan sistemler. Modernizasyonda yeni ve orijinal ürünler geliştirdiğini iddia etti ve aynı zamanda leopar tankının aktüatörleri ve Firtina Howitzer üzerinde bir çalışma yaptı.


Milli hava ve deniz platformları milli teknolojilerle donatılıyor

2011 yılında havacılık alanında yeni teknolojiler geliştirmeye başladıklarını belirten Altınay, şöyle konuştu: “Şu anda Türkiye'nin en büyük uçak ailesine sahibiz. Mikro, mini, hafif, orta ve orta olmak üzere 12 farklı üründe uçak geliştiren bir altyapıya sahibiz. ağır sınıf ASELSAN, “Ortak şirketimiz DASAL ile cebinizde rahatlıkla taşınabilen, ağırlığı yaklaşık 700 kilogram olan bir uçaktan, 200 kilograma kadar faydalı yüke kadar geniş bir ürün yelpazesi geliştiriyoruz.” dedi.

Hakan Altınay, 2019 yılında TAI ile birlikte TAAC şirketini kurduklarını belirterek, bu şirketin yerli savaş uçaklarının ve Türkiye milli takımlarının ihtiyaç duyduğu, uçakları havada tutan tüm uçuş kontrol aktüatörlerini geliştirmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

TAAC'ın, dünyada sadece uçak yapabilen ülkeler tarafından geliştirilen, yerde uçmak yerine uçuş simülasyonu sağlayan Demir Kuş Test Sistemi'ni de geliştirdiğini belirten Altınay, milli uçağın iniş takımlarının da değiştirildiğine dikkat çekti. KAAN savaş uçağı da TAAC tarafından üretildi.

Altınay, milli gemiye inen helikopterleri güvenli bir şekilde yakalayıp geminin içine getiren BIRDTRAP sistemini de geliştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“3 yıl öncesine kadar Türkiye bu ürünleri yurt dışından alıyordu ancak daha sonra ülkemize kısıtlama getirildi. 2 yıllık bir çalışma yürüttük ve helikopter yakalama sistemimizi TCG İstanbul fırkateynimize başarıyla devreye aldık. Başarıyla hayata geçirmek için çalışıyoruz. Tüm milli deniz platformlarımızda geliştirdiğimiz KUŞ tuzağımız. .”


Dünyanın sayılı ülkelerinden birinde bulunan sistemle mühimmat güvenli bir şekilde imha ediliyor.

Hakan Altınay, yerli uçaklarda mühimmatın güvenli bir şekilde taşınmasını ve süpersonik hıza yakın hızlarda uçakların taşıdığı mühimmatın güvenli bir şekilde imha edilmesini sağlayan mühimmat atış sistemleri geliştirdiklerini, bunun dünyada 4-5 ülkenin geliştirdiği bir tesis olduğunu kaydetti. .

Savunma sanayinin stratejik yapısında temel bir yapıya sahip olduğunu belirten Altınay, şöyle konuştu: “En tepede büyük teknolojiler geliştiren firmalarımız var. Sistem düzeyinde ara firmalara ihtiyacımız var. Bu ara firmaları istediğimiz seviyede büyütebilirsek, Ülkemiz için bu piramidi tam olarak hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş.'nin Kocaeli Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yüksek teknolojili üretim tesisi yatırımına ilişkin konuşan Altınay, şunları söyledi:

“Savunma grubumuzun ihtiyaç duyduğu alanlardaki kapasitesini, teknoloji ürünleri üretme kapasitesini artırmak ve en önemlisi elektronik kart projelerimizi hayata geçirdikten sonra kartlarımızı kendi kompozisyon altyapımızda üretmek istiyoruz. Mart 2023'te lansmanını yaptığımız, yaklaşık 13 bin metrekare kapalı alana sahip projemiz tamamlanmak üzere. Kısa sürede devreye girecek. 100'e yakın yeni insan kaynağı istihdam edilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir