Trump'ın 'sessizlik' davası başladı

Trump, avukatlarıyla birlikte Manhattan Ceza Mahkemesi'ne geldi.

Mahkeme salonuna girmeden önce basına kısa bir açıklama yapan Trump, bunun siyasi saikle açılan tarihi bir dava olduğunu ve kendisinin hiçbir suçunun olmadığını savundu.

Eski ABD Başkanı Trump, şunları söyledi: “Burada olmaktan gurur duyuyorum çünkü masumum. Siyasi saiklerle açılan bu dava Amerika'ya hakarettir. Böyle bir olay daha önce görülmedi. Beni buraya getirmek zorunda kalmazdı.” Burada.


jüri seçimi

Duruşma 12 kişilik jürinin seçilmesiyle başlayacak. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ceza davalarında, bölgenin vergi kayıtlarına göre rastgele seçilen vatandaşlardan oluşan bir jürinin kararı esas alınıyor. Bu durumda, Manhattan'da ikamet eden ABD vatandaşı ve daha önce hiçbir suça karışmamış, kurayla seçilen 100'e yakın jüri adayı bulunuyor.

Bu kişiler arasından seçilecek 12 asıl ve 6 yedek jüri adayları, davaya ilişkin “tarafsız” ve “yetkili” bir karar verebilmek amacıyla sıkı bir elemeden geçecek. Potansiyel jüri üyelerine siyasi olaylara ilişkin görüşleri, siyasi eğilimleri ve Trump lehine veya aleyhine güçlü hisleri olup olmadığı hakkında sorular sorulacak. Adaylara yalnızca Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde kime oy verecekleri ya da vermeyecekleri sorulmayacak.

Tarihte ilk kez eski bir ABD başkanının cezai yargılamaya tabi tutulması nedeniyle savcılık, savunma jürisinin seçimine büyük önem veriyor. 100 aday arasında yapılacak seçimin iki hafta kadar sürebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Jüri seçimi tamamlandıktan sonra Trump'ın duruşması başlayacak.

Uzmanlar, tarafların sunumları ve tanıkların dinlenmesi de dahil olmak üzere duruşmanın 6 ila 8 hafta sürebileceğini tahmin ediyor. Bu duruşma sırasında Trump'ın da haftanın 4 günü duruşma salonunda bulunması gerekeceği belirtiliyor.


Trump büyük jüri tarafından suçlandı

ABD Başkanı Trump, Manhattan Bölge Savcılığı'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels'a yasa dışı “susma vergisi” ödenmesine ilişkin soruşturması kapsamında 18 Mart 2023'te büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, 4 Nisan 2023'te “sessizlik” ve ilgili belgelerde sahtekarlık suçlamasıyla New York'ta hakim karşısına çıktı.

Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları “siyasi cadı avı” olarak nitelendirdi ve suçlamaları “seçime müdahale” olarak gördüğünü söyledi.

Trump, “Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan” olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir