TBB Başkanı Sağkan: Temel sorunlardan biri yetkililerin seçim mevzuatından haberdar olmaması – Son Dakika Siyasi Haberler

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, seçimlere 5 gün kala yapılan hazırlıkları değerlendirdi. Sağkan, şöyle konuştu: “Türkiye'de seçimlerdeki en büyük sorunlardan biri maalesef sandık görevlilerinin mevzuattan haberdar olmaması. Türkiye Barolar Birliği'nin 14 Mayıs'ta seçim güvenlik merkezi vardı. Çok sayıda telefon talebi aldık, ciddi bir talep de aldık. Bunların bir kısmı sandık görevlilerinin telefon talepleriydi. “Yani partilerin aslında burada atadıkları yetkililere hukuki eğitim vermeleri gerekiyor. Çünkü seçim mevzuatımız farklı bir mevzuat. Avukatlara da bu konuda eğitim veriyoruz, onların seçim mevzuatı alanında gelişmelerine ve kapasitelerinin artmasına katkıda bulunmaya kararlıyız” dedi.

Sağkan şunları söyledi:

''Demokrasinin en önemli unsurlarından biri sandıktır ve elbette sandık güvenliği de en önemli unsurlardan biridir. Türkiye Barolar Birliği yasal bir kurumdur, tıpkı bizim barolarımız gibi, Türkiye Barolar Birliği de seçim güvenliğinin sağlanmasına yönelik bazı çalışmalar yürütüyor. Burada temelde iki motivasyonumuz var. Birincisi, tüm vatandaşlarımızın güvenle sandık başına gitmesi. Yani Türkiye'de zaman zaman bazı şüpheler ortaya çıktı. Ne yazık ki zaman zaman mühürsüz oy pusulaları, trafiğe koşan kedi ya da bazı çöp kutularından oy pusulalarının çıkması gibi sandıklara olan güveni azaltan sahnelere tanık oluyoruz. Buna rağmen Türkiye'de seçimlere katılım oranının hâlâ oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Bu bizim için çok önemli bir kazanç gibi görünüyor. Onu korumalıyız. Onu korumalıyız. Ve elbette ikinci unsurumuz da seçmenin iradesinin sandığa tam olarak yansımasını sağlamaktır. Burada iki temel unsur var. Öncelikle seçmenin bilgilendirilmesi gerekiyor. Yani oy kullanmaya giden seçmenin, oy verme anında kimlik belgesinden, oy verme sırasındaki organizasyona kadar tüm unsurlar hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle seçmenleri bilgilendirmek amacıyla bir rehber hazırladık. Bu kılavuz, Türkiye Barolar Birliği seçmenlerine yönelik hukuki kılavuzdur. Tüm seçmenlerimiz ve vatandaşlarımız, Türkiye Barolar Birliği'nin internet sitesinde yer alan kılavuzun tamamına ulaşarak ve okuyarak bilgi edinme imkanına sahiptir.

“PARTİLER ÇALIŞANLARINA HUKUK EĞİTİMİ GETİRMELİ”

Bir diğer unsur ise gözlemcilerdir. Yani sandık güvenliğini sağlamak üzere taraflarca görevlendirilen kişilerin hukuki bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Bunu 14 Mayıs seçimlerinde gördük. Ne yazık ki Türkiye seçimlerinin temel sorunlarından biri seçim görevlilerinin mevzuatı bilmemesidir. Türkiye Barolar Birliği 14 Mayıs'ta seçim güvenlik merkezi kurdu. Çok sayıda telefon sorgusu aldık ve bunların önemli bir kısmı anket yetkililerinden gelen telefon sorgularıydı. Yani tarafların atadıkları yetkilileri fiilen hukuk eğitiminden geçirmeleri gerekiyor. Çünkü seçim mevzuatımız farklı. Biz de bu anlamda avukat yetiştiriyoruz. Seçim mevzuatında onların gelişimine ve kapasitelerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaya kararlıyız. Bu eğitimlerin yanı sıra tüm gözlemcilere yönelik bir seçim kılavuzu da hazırladık. Bu rehberi tüm siyasi partilere ulaştırdık. Aynı zamanda tüm gözlemciler bu kılavuza Türkiye Barolar Birliği'nin internet sitesinden de ulaşabilmektedir. Bu kılavuzun ilk özelliği, bir gözlemcinin geldiği andan itibaren sabah 06.30'a kadar yapacağı tüm görevleri not eden bir rehber olmasıdır. Aynı zamanda seçimlerle ilgili olarak bugüne kadar yapılan muhalefet başvurularını da inceledik. 33 uygulamanın tek tek örneklerini çıkardık. Başvuru dilekçelerini de bu kılavuza koyuyoruz. Yani bir gözlemci hangi konuya başvurmak isterse bu kılavuzda o konuya yönelik örnek bir dilekçe bulabilecek. Sadece adınızı ve ilgili bilgilerinizi girerek başvuru yapma imkanına sahip olacaksınız.

“SEÇİM GÜVENLİK MERKEZİ KURDUK”

Ayrıca 31 Mart için sabah saat 17.00'den itibaren 24 saat görev yapacak bir seçim güvenlik merkezi kurduk. Türkiye Barolar Birliği'nin bir parçasıdır. 81 ildeki vatandaşlarımız, gözlemcilerimiz ve seçim görevlilerimiz Türkiye Barolar Birliği'ne telefon numaralarından ulaşabiliyor. Ankara için Ankara Barosu, diğer illerimiz için de seçim güvenlik merkezleri kuran barolarla da temas halinde olacağız. Burada tüm sorulara telefonla cevap vereceğiz, aynı zamanda fiziki ziyareti gerektiren bir sorun varsa, birlikte olduğumuz barodan gönüllü avukat arkadaşımızın da olaya anında müdahale etmesini sağlayacağız. temas halinde. “Türkiye Barolar Birliği, 31 Mart seçimleri için vatandaşların oylarının sandıkta fiili olarak kullanılması konusunda ciddi çalışmalar yaptı ve hazırlıkları tamamladı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir