Tarım-Sen açıkladı, Agrobay işçileri ilk karını aldı – Son Dakika Siyasi Haberler

İzmir Bergama sendikasına üye olduktan sonra hiçbir hakları olmadan işten çıkarılan Agrobay sera işçileri, direnişleriyle ilk sonucunu elde etti.

Agrobay işçileri önceki gün yürüyerek Ankara'ya gelmişti. Ankara'da CHP, AKP ve İYİ Parti ile görüştüler. Tarım-Sen'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Agrobay işçilerinin ilk karı”

Basına, kamuoyuna, tüm işçilerimize ve Agrobay işçilerinin mücadelesini takip eden herkese;

Agrobay Sera'da çalışırken sendikamıza üye oldukları için ağustos ayı maaşlarını almadan ve 46 kodlu olarak işten atılan işçilerin haklarını, tatil ve fazla mesai haklarını almak için başlattıkları direniş 2000 yılı aşkın süredir devam ediyor. yedi ay.

Şu ana kadar birçok girişimde bulunmamıza rağmen Agrobay ile herhangi bir bağlantı kuramadık ve bize verilen çeşitli sözlere rağmen haklarımıza sahip çıkamadık. Bu nedenle son çare olarak 18 Mart 2024 tarihinde Bergama'dan Ankara'ya yürüyüş başlattık. Yürüyüş heyetimiz 25 Mart 2024 tarihinde Ankara'ya gelerek Çalışma Bakanlığı ve siyasi partilerin genel başkan yardımcıları düzeyinde görüşmelerde bulundu. Agrobay şirketi, bu görüşmelere dayanarak işçilerin avukatı ve şirketin avukatıyla görüşerek anlaşmaya vardı. İşçi kredisi hesaplama tablosunu firmaya ilettik ve böylece pazarlık zeminimiz başlamış oldu.

“Haklarımızın ilk kısmını aldık”

Gelinen aşamada, bugünden itibaren işçilerimizin maaşları ve ağustos ayı yıllık izinleri ödenmeye başlandı! Agrobay işçileri aylardır yoksulluk, işsizlik ve yalnızlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyor; Fiziki ve hukuki baskı mekanizmalarıyla mücadele etmelerine rağmen direnişlerini sürdürdüler ve onurlu duruşlarından taviz vermediler. Aylar süren direnişin ardından, bitti, imkansız, imkansız denilen yerde, büyük bir azim ve iradeyle, kararlılığımız ve kolektif çalışmamızla bu mücadeleye hayat verdik. İşçilerin kararlı mücadelesi ve kamuoyunun bu mücadeleye sahip çıkması ve desteğiyle haklarımızın ilk kısmını aldık.

“BU ONUN İLK ZAFERİ”

Bu kazanım Agrobay çalışanlarının ilk kazanımıdır ve bu açıdan önemli ve tarihidir. Ancak bu yeterli değil. İşçiler hak ettikleri tazminatı alana kadar sürecin takipçisi olacağız. Onarımlarla ilgili her türlü olumsuz durumda direnişimizi sürdüreceğiz. Mücadelemizi takip eden toplumun tüm kesimlerini bu kazanımı ve kalan haklarımızı alana kadar olan sürecimizi sahiplenmeye davet ediyoruz.

Agrobay işçileri köle değil!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir