SPK'dan 2 gerçek ve 2 tüzel kişiye idari yaptırım

SPK haftalık bültenine göre yönetim kurulu, Mega Polimetilen Köpük Sanayi ve Ticaret'in sunduğu 25 milyon liralık ödenmiş sermaye artırımı talebini onayladı.

SPK, Ahlatcı Girişim Vakfı Yatırım Ortaklığı AŞ ve Pacific Venture Capital Investment Partnership AŞ adlı girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının kurulmasına izin verilmesi talebini olumlu karşılayarak, Kuveyt Türk Portföy Yönetimi AŞ'nin Kuveyt Türk Portföy Yönetimi fonu AŞ Fon Sepeti Şemsiyesinin oluşturulmasına izin verdi. Fon, sermaye. O da isteğini onayladı.

SPK, Argeus Gayrimenkul Portföy Yönetimi AŞ'nin sunduğu operasyonel yetki ve portföy yönetimi yetki belgesi talebine de olumlu yanıt verilmesine karar verdi.

Kurul, Bankpozitif Kredi ve Kalkınma Bankası AŞ'nin emir iletimine aracılık, işlemlere aracılık etme, portföylere aracılık etme, bireysel portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı ve komisyonculuk gibi halka arza aracılık faaliyetlerini yürütebilmesine ilişkin talebini onayladı. Fonventure Kitlesel Fonlama Platformu AŞ, mevcut işletme lisanslarına ek olarak kitlesel fonlama platformunun oluşturulmasına da olanak sağlıyor.

SPK, talebi üzerine bağımsız denetim kuruluşu IHY ve Yeminli Mali Müşavirlik AŞ'nin de sermaye piyasalarını bağımsız denetlemeye yetkili kuruluşlar listesinden çıkarılmasına karar verdi.


İdari yaptırımlar

Türker Proje Gayrimenkul ve Yatırım Geliştirme AŞ borsasında 27 Temmuz 2022 ile 5 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında yürütülen işlemlere ilişkin yürütülen soruşturmanın ardından Kurul, 2 kişi hakkında toplam 2 milyon 109 bin 65 lira idari para cezası verilmesine karar verdi. Info Yatırım Menkul Değerler'e gerçek kişilere 3 milyon 150 lira, Metrik Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık'a ise 1.216 lira ve 209.349 lira idari para cezası kesildi.

Bunun üzerine SPK, 2 gerçek ve 2 tüzel kişiye toplam 5 milyon 468 bin 630 lira idari para cezası verilmesine karar verdi.

Kurul, 15 gerçek kişi, 8 internet içerik sağlayıcısı ve kendi adına kayıtlı telefon hattını kullanan kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, kaldıraçlı işlem yapılan 25 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli yasal işlemlerin başlatılmasına karar verdi. Türkiye'de ikamet eden kişilere yönelik yurt dışında internet üzerinden gerçekleştirilir.

SPK, sermaye piyasası kurum, kuruluş ve ortaklıklarının da e-Başvuru sistemi üzerinden başvurularını daha hızlı ve etkin bir şekilde yapabilmelerine olanak sağladı.

Bu kapsamda, 15 Nisan 2024 tarihinden itibaren Merkezi Kayıt Sistemi (MERSİS) kapsamındaki ve Ortaklık Finansmanı Müdürlüğü kapsamındaki ihraççı, kurum ve kuruluşlar tarafından Kurula yapılacak başvurular, elektronik başvuru sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılabilecek.

Ayrıca yangın, doğal afet, savaş durumu, terör eylemleri, faaliyetlerin devamını önemli ölçüde etkileyebilecek diğer gelişmeler, genel ağ bağlantısında kaçınılmaz teknik aksaklıklar, bildirimde bulunulacak tarafların bilgi işlem sistemlerinin işlevsiz hale gelmesi durumlarında yapılan uygulamalar Kendilerinden kaynaklanmayan sebepler ve bu gibi zorunlu hallerde ıslak imza ile fiziki olarak da yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir