Seçim sonrası yön ne olacak? Yabancılardan TL tahmini! – Güncel ekonomi haberleri

Fransız bankacılık grubu Société Générale'nin Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) baş stratejisti Marek Drimal, Türkiye'nin ikinci ve üçüncü çeyrekte yabancı yatırımcılar için favori ülkelerden biri olabileceğini söyledi.

Ekonomi gazetesine konuşan Drimal, şunları söyledi: “Fed'in bu yıl üç faiz indirimi yapacağı yönündeki tahminimiz gerçekleşirse, bu durum bizce gelişmekte olan piyasalara ve Türkiye'ye sermaye girişini teşvik edecektir. Türkiye ve Tayland'ın 2024 yılının 2. ve 3. çeyreğinde getiri açısından en çok tercih edilen gelişmekte olan ülkeler arasında yer almasını bekliyoruz” dedi.

Drimal ayrıca Polonya'nın Latin Amerika ile Orta ve Doğu Avrupa'da gelişen pazarlardan biri olacağını söyledi.

İYİLEŞME BEKLENİYOR

2023 yılı sonunda Türk varlıklarına göz ardı edilemeyecek bazı girişlerin yaşandığını ancak bu girişlerin 2024 yılının ilk çeyreğine kadar devam etmediğini hatırlatan Drimal, Fed faizlerinin de etkisiyle Haziran ayından itibaren faiz farkının iyileşeceğini söyledi. kesikler; Enerji ithalatındaki mevsimsel düşüşler, artan turizm geliri girişleri ve kısıtlayıcı para politikası nedeniyle bazı yapısal iyileşmeler sayesinde Türkiye'nin cari işlemler dengesinin de iyileşmesinin beklendiğini söyledi.

DEĞER KAYBI BEKLENİYOR

TCMB'nin rezervleri yeniden yapılandırma kararı nedeniyle TL'nin yakın vadede değer kaybetmesini beklediğini söyleyen Drimal, TL'nin ikinci çeyreğin sonu ve üçüncü çeyreğe doğru güçlenmesini beklediğini ve ardından bu durumun düzelmesini beklediğini kaydetti. Cari dengedeki olumsuz mevsimsellik nedeniyle yılın son çeyreğinde yeniden zayıfladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir