Sadık Khan Londra belediye başkanı seçildi

İngiltere'de 107 ilçede 2 Mayıs'ta yapılan belediye başkanı, meclis üyesi, polis ve suç komiserliği seçimlerinin sonuçları açıklanmaya başladı.

İngiltere'nin başkenti Londra'yı iki dönem yöneten Pakistan asıllı Khan, geçerli oyların yüzde 43,7'sini alarak üçüncü kez megalopolisi yönetmeye hak kazandı.

Khan 1,88 milyonun üzerinde oy alırken, onu 812 bin oyla Muhafazakar Parti adayı Susan Hall takip etti.

Toplam 6,2 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ve seçimlere katılım oranının %40,5 olarak açıklandığı Londra'da Hall, geçerli oyların %32,2'sini aldı.

Eski başbakanlar Theresa May ve Boris Johnson'a karşı yarıştığı bilinen komedyen Jonathan David Harvey de Londra belediye başkanlığı yarışına katıldı.

Başında çöp tenekesi, süper kahraman kostümü ve “Kont Binface” lakabıyla aday gösterilen Harvey, geride 5 adayı bırakarak yaklaşık 24 bin oy aldı.


İktidar partisi üçüncü oldu

Sonuçları açıklanan 106 seçim bölgesinde İşçi Partisi, ilçe sayısını 42'den 50'ye, belediye meclisi üye sayısını da 955'ten 1.140'a çıkardı.

Ülkede iktidarda olan Muhafazakar Parti, elindeki 16 belediyenin 10'unu kaybetti. Muhafazakarlar, belediye meclisindeki 986 sandalyenin 473'ünü rakiplerine kaptırdı.

Seçimde Muhafazakar Parti'yi yenerek ikinci sırayı alan parti ise Liberal Demokrat Parti (LibDem) oldu. LibDem, sonuçları açıklanan 106 seçim bölgesinin 12'sinde lider parti olurken, belediye meclisi üye sayısını da 417'den 521'e çıkardı.

Manchester ilçe başkanlık yarışını İşçi Partisi'nden Andy Burnham kazanırken, Steve Rotheram Liverpool'da oy pusulasındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir