PERYÖN çalışma hayatında kadın ve anne olmayı anlattı – GÜNDEM

Moderatörlüğünü Eşitsizlik Farkındalık Ağı İnan Derneği Kurucusu ve Başkanı ve Twiser CGO'su Bahar Taşkın Öztürk'ün yaptığı webinarda, derneğin yönetim kurulu başkanı Girişim Biz, bağımsız yönetim kurulu üyesi, stratejik danışman Selen Kocabaş ve Kariyer net CEO'su Fatih Uysal konuşmacı olarak yer aldı.50 yılı aşkın süredir “şimdi ve gelecek için daha iyi bir çalışma hayatı sürmek” vizyonuyla faaliyet göstermektedir. PERYÖN (Türk Halkını Yönetim Derneği) düzenlediği webinar ile Kadının iş hayatındaki yerini, annelik-kariyer dengesini, cinsiyetler arası ücret farkını ve fırsat eşitliğini gündemine aldı. Ayrıca web seminerinde kapsayıcı politikaların önemi ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini azaltmak için gerekli önlemler ele alındı. Plusee Türkiye sponsorluğunda, Eşitsizlik Farkındalık Ağı – İnan Derneği Kurucusu ve Başkanı, Twiser CGO'su Bahar Taşkın Öztürk Moderatörlüğünde gerçekleşen web seminerinde Re-Biz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Stratejik Danışman Selen Kocabaş ve Kariyernet CEO'su Fatih Uysal konuşmacı olarak yer aldı.
“Esnek çalışma düzenlemeleri özellikle çalışan anneler için kritik önem taşıyor”Eşitsizlik Farkındalık Ağı – İnan Derneği Kurucusu ve Başkanı, Twiser CGO'su Bahar Taşkın Öztürk Konuşmasında şu konulara değindi:
Genç kadınların %90'ı ve genel olarak kadınların %96'sı kariyerlerinde ilerlemek istiyor. Ancak “kırık rütbe” olarak adlandırılan üst düzey yöneticilik pozisyonuna ulaşamama, kadınların kariyerlerinde ilerlemelerini zorlaştırıyor. 100 erkek terfi ederken sadece 87 kadın terfi ediyor; bu oran siyah kadınlar için daha da düşüktür: yalnızca 54 siyah kadın terfi ettirilmektedir (Lean In) (EWNJ). McKinsey raporuna göre esnek çalışma fırsatları olmazsa kadınların yüzde 38'i işlerini bırakmak zorunda kalacaklarını söylüyor.“Cinsiyet eşitsizliği en büyük sorunlardan biri”Kariyernet CEO'su Fatih Uysal Konuşmasında şu hususların altını çizdi:“Kariyer yolu açık Çünkü şirketimizin yüzde 58'i kadınlardan oluşuyor. Bu nedenle Kariyer net yöneticisi olarak kadınların girişimcilik hayatındaki varlığının önemini ve şirketlerin performansına ne kadar katkı sağladığını her gün deneyimliyorum. Türkiye'nin yüzde 50'si kadın, yüzde 50'si erkeklerden oluşuyor. Bu, cinsiyet dağılımında kadın ve erkek arasında eşitliğin olduğu anlamına gelir. İşgücüne katılımda eşitlikten bahsetmek ne yazık ki mümkün değil. TÜİK'in Mart 2024 verilerine göre işgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72, kadınlarda ise yüzde 32. Fark neredeyse iki kat. İstihdam oranına ilişkin verilere baktığımızda bu oran erkeklerde yüzde 67, kadınlarda ise yüzde 33 olarak karşımıza çıkıyor. Aynı verilere göre erkeklerin yüzde 6,8'i işsizken, kadınların yüzde 12'si işsiz. Cinsiyetler arasındaki eşitsizlik ülkemizde çalışma hayatının en büyük sorunlarından biridir.” Uysal sözlerine şöyle devam etti: “8 Mart Kadınlar Günü kapsamında maaş beklentilerini derlediğimiz derinlemesine bir araştırma yaptık. “Kadınların maaş beklentilerinin erkeklere göre yüzde 10 daha düşük olduğunu ne yazık ki gördük.” diyerek sözlerini tamamladı.“Kadınların istihdam oranı çocuğu varsa yüzde 25,2, çocuğu yoksa yüzde 50,7”Re-Biz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Stratejik Danışman Selen Kocabaş Konuşmasında kadınların cesaretini kaybetmemesinin önemine dikkat çekti: “Araştırmamızın sonuçlarına göre üç yaşına kadar çocuğu olan kadınların istihdam oranının yüzde 25,2, çocuksuz kadınların istihdamının ise yüzde 25,2 olduğunu gözlemledik. %. %50,7. Bu nedenle çocuklu kadınların işe dönüş sürecini doğru yönetmek önemlidir. Yeniden Biz DerneğiEsnek çalışma programım da öyle Hala ABD Yeni dönemde daha çok üzerinde duracağımız bir konu olacağından. Esnek çalışma – GelenBiz Flex programı kapsamında; İşe ara veren kadınların istihdamına yönelik yaygınlaştırmak istediğimiz öncelikli modeller arasında yarı zamanlı çalışma, danışmanlık ve eğitim modüllerine katılım yer alıyor. En önemli unsurlardan biri doğru örneklerin ortaya çıkarılmasıdır. Amacımız “Ben yaptım, sen de yapabilirsin” fikrini aşılamak. Bu nedenle daha başarılı örnekleri paylaşarak ilham vermek istiyoruz.” Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir