Netanyahu UCM'ye meydan okudu – Son Dakika Haberi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda “Bu kabul edilemez. Vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

İsrail'in “zafere giden yolda ilerlemekten ve kendini savunmaktan vazgeçmeyeceğini” belirten Netanyahu, ICC'nin kararının “İsrail'in eylemlerini etkilemeyeceğini, ancak vahşi teröre ve kasıtlı saldırılara karşı mücadele eden tüm demokrasilerin liderlerini etkileyeceğini” savundu.

İsrail televizyonu Channel 13, Milli Güvenlik Konseyi'nin Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarmayı düşündüğünü bildirdi.

Netanyahu'nun olası bir ICC kararının önüne geçmek için Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'dan mevkidaşlarıyla görüşeceği bildirildi.

Bu kapsamda İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve İsrail'in Washington Büyükelçisi Mike Herzog'un ABD Kongresi ve ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle temaslarını sürdüreceği kaydedildi.


İsrail, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde “soykırım” suçlamasıyla yargılandı

İsrailli yetkililerin uluslararası tutuklama emrinin alt düzey askerler için değil, “siyasetçiler hakkında” çıkarılmasını bekledikleri belirtildi.

UCM'nin uluslararası tutuklama emri çıkarması durumunda İsrail'in, “UCM kararına karşı uluslararası siyasi kampanya başlatılması” da dahil olmak üzere bir dizi “acil önlemi” onayladığı bildirildi.

İsrail'de Kanal 12'nin 19 Nisan'da yayınladığı haberde, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, Netanyahu ve üst düzey İsrailli yetkililer hakkında Gazze Şeridi'nde savaş suçu işledikleri gerekçesiyle uluslararası tutuklama emri çıkarmaya çalıştığı açıklanmıştı.

Güney Afrika'nın talebi üzerine İsrail, Gazze'deki eylemlerinden dolayı “soykırım” suçlamasıyla Uluslararası Adalet Divanı'nda yargılandı.


Gazze'nin bedeli her geçen gün ağırlaşıyor

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24.000'den fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 34.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Sağlık sisteminin çökmekte olduğu bölgede 77 binin üzerinde yaralının olduğu, 7 bin civarında kişinin ise kayıp olduğu konuşuluyor. 1,9 milyondan fazla Filistinli Gazze Şeridi'nden zorla yerinden edildi.

İsrail ordusunun saldırıları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 25 Mart'ta onayladığı “ateşkes kararı” göz ardı edilerek devam etti.

Uluslararası toplumun uyarılarına rağmen İsrail yetkilileri, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a karadan saldırı düzenleyeceklerini söylemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir