Le Monde: Fransa, İsrail'e silah ihracatını minimuma indirdi

Fransız hükümet kaynağından alıntı yapan Le Monde'a göre Fransa, Gazze'deki savaşın başlangıcından bu yana askeri bağlarını koparmadan İsrail'e silah ihracatını en aza indirerek sınırı korumaya çalışıyor.

Basın, Fransa'nın, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 5 Nisan'da İsrail'e silah ambargosu uygulanması çağrısında bulunan karara oy vermekten çekindiğini hatırlatarak, bu durumun “Fransa ile İsrail arasındaki savunma işbirliğini hâlâ zorladığını” ifade etti. zor durumda”.

Haberde, İsrail'e yapılan silah tedariğinin, Fransız savunma ihracatının yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturduğu ve Paris yönetiminin söz konusu durum itibarıyla kendisini “gri bölge”de bulduğu belirtildi. birbirimize ekipman satıyoruz, onlara ne yaptıklarını bilmeleri için yeterince yardım sağlıyoruz “Biz komşuyuz ama aynı zamanda rakibiz ve her şeyden önce Fransa'nın Gazze'deki operasyonları desteklememe ve silah teslimatı riskini mümkün olduğunca az riske atma konusunda açık bir isteği var” ” denildi.

Haberlerde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlamasının ardından Fransa'nın İsrail'e top mermisi üretiminde kullanılan bileşenlerin ihracatını askıya aldığı iddia edilirken, silah ihracatının “savunma amaçlı” yapıldığı iddia edildi. .

Haberde, Fransa'nın 2014 yılında onayladığı Birleşmiş Milletler Silah Ticareti Anlaşması'nın, “sivillere yönelik saldırılarda” kullanıldığına inanılan silahların satışını yasakladığı ve Fransız hükümetinin bu sınırlar içerisinde kaldığına inanıldığı vurgulandı. anlaşmalar ve diğer uluslararası anlaşmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir