Kuzey Kore: AUKUS'un genişlemesi Asya-Pasifik'i nükleer bir mayın tarlasına dönüştürecek

Kuzey Kore'nin resmi KCNA haber ajansına göre, Kuzey Koreli uluslararası ilişkiler analisti Kang Jin-song, ABD'nin Japonya'yı AUKUS üyesi yapma girişimini “hain bir plan” olarak nitelendirdi.

Kang, AUKUS anlaşmasının yeni ülkelerle genişletilmesinin Asya-Pasifik bölgesini nükleer bir mayın tarlasına dönüştüreceği konusunda uyardı ve ABD'nin nükleer mayın tarlasını Çin'e yaklaştırmak için Japonya'yı bir ileri karakol olarak kullanmayı planladığını söyledi.

ABD'yi Çin karşıtı politikasına dayanarak Güney Kore, Avustralya, Japonya ve Filipinler ile daha güçlü güvenlik işbirliği kurmakla suçlayan Kang, dünya çapındaki ülkelerin Washington'un bir ülkeyi hedef alarak ittifakın alanını çılgınca genişletme yönündeki pervasız eylemlerine karşı tetikte olması gerektiğini vurguladı. belirli bir ülke.

21 Nisan'da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin Pasifik'te İngiltere ve Avustralya ile kurduğu üçlü savunma ortaklığını eleştirerek bölgenin büyük güçlerin oyun alanı olmaması gerektiğini söyledi.

ABD ile İngiltere arasında teknoloji transferi yoluyla Avustralya'nın nükleer enerjiye sahip denizaltı filosunu oluşturmayı amaçlayan AUKUS anlaşması Eylül 2021'de imzalandı.

“Çin'in bölgede artan denizcilik faaliyetlerine” karşı bu alandaki ittifak üyelerini bir araya getiren anlaşmanın, ileri teknoloji ve sanayi alanlarında iş birliğini hedeflediği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir